2 ciąże ektopowe, endometrioza a szanse na naturalną ciążę

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
akucz
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2019 12:36

2 ciąże ektopowe, endometrioza a szanse na naturalną ciążę

Post autor: akucz »

Szanowny Panie Doktorze,
chciałabym poprosić o opinię w zakresie możliwości leczenia.
W listopadzie 2018 r. usunięto mi lewy jajowód z powodu ciąży ektopowej. Podczas laparoskopii pobrano mi również wycinki endometrium z macicy, a badanie histopatologiczne potwierdziło ogniska endometriozy do 5 mm. To była moja pierwsza ciąża, do której doszło po ok. pół roku starań.
Aby skontrolować stan drugiego jajowodu, w lutym br. miałam robione HSG. Badanie wykazało, iż mój jedyny prawy jajowód jest drożny.
Moja prowadząca pani doktor uregulowała mi prolaktynę i TSH (biorę dostinex i eutyrox).
W lipcu br. zamiast miesiączki ujrzałam drugą bladą kreskę na teście. Nauczona doświadczeniem skontrolowałam betaHCG i okazało się, że nie dość, że jest ono na niskim poziomie - wynik wyniósł 40 to w ciągu dwóch kolejnych dób stał w miejscu. W ciągu tygodnia nastąpiło krwawienie, które trwało 2-3 dni. Po wystąpieniu krwawienia ponownie skontrolowałam beta HCG, okazało się, że beta HCG wzrosło do ok. 60, a po kolejnym tygodniu do 80. W tym czasie dostałam też plamień, które utrzymały się do kolejnej miesiączki (około 2,5 tygodnia).
Podczas wizyty lekarskiej stwierdzono, że prawdopodobnie była ta kolejna ciąża ektopowa, która uległa poronieniu. Beta HCG było na tyle niskie, że podczas USG nie można było stwierdzić żadnych zmian.
Dotychczasowe opinie prowadzą w kierunku in vitro. Ja jednak chciałabym mieć poczucie, że zrobiłam wszystko co mogłam, żeby zajść w spontaniczną/naturalną ciążę.
Czy zna Pan może jakieś metody leczenia, które ułatwiłyby temu jajowodowi współpracę ze mną?

Z poważaniem,
Agnieszka
Aga
________________________________________
11.2018 - cp, usunięcie lewego jajowodu
07.2019 - cp
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: 2 ciąże ektopowe, endometrioza a szanse na naturalną cią

Post autor: Jan Domitrz »

Jakaś szansa na ciąże naturalną istnieje ( krótki czas starania ) i brak dowodów że to była druga ciąża pozamaciczna ale są dwie opcje pierwsza czekania ( niezbyt długo ) i druga IVF Z poważaniem JD
akucz
Posty: 2
Rejestracja: 23 wrz 2019 12:36

Re: 2 ciąże ektopowe, endometrioza a szanse na naturalną cią

Post autor: akucz »

Dziękuję pięknie za odpowiedź!

Kłaniam się do samej ziemi!
Aga
________________________________________
11.2018 - cp, usunięcie lewego jajowodu
07.2019 - cp
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”