Autoimmunologia a starania o ciążę

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
janinka_1187
Posty: 2
Rejestracja: 02 wrz 2019 22:02

Autoimmunologia a starania o ciążę

Post autor: janinka_1187 »

Dzień dobry! Staramy się z mężem o dziecko od ok. roku. Nasienie badane dwukrotnie - nieznacznie osłabione, ale zdaniem androloga powinno być „wystarczające” do naturalnego zapłodnienia ( mąż obecnie na suplementach, wit. E i selenie). U mnie wszystkie badania hormonów w normie, owulacje potwierdzone w USG (bez zastrzeżeń), jajowody drożne ( HSG). Od ok. 13 lat choruję na toczeń rumieniowaty ( stała opieka reumatologa - na razie nie zdiagnozowano pełnego tocznia układowego). Przeciwciała ANA silnie dodatnie ( miano 1: 2560, przeciwciała SS-A/ Ro52), podwyższony czynnik reumatoidalny. Brak przeciwciał antykardiolipinowych, CRP w normie. Czy moje wyniki mogą mieć wpływ na mojąpłodność i brak ciąży? Jakie badania należałoby jeszcze wykonać? Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Autoimmunologia a starania o ciążę

Post autor: Jan Domitrz »

Problem tego typu związany może być raczej ze stratami ciąż a nie problemem z zajściem w ciążę. Tutaj warto kompleksowo ocenić cała sytuację i podjąć działania zwiększające szansę na zajście w ciążę Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”