Przeciwciała przeciwjądrowe ANA a niepłodność.

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Kluska2008
Posty: 1
Rejestracja: 05 cze 2019 20:46

Przeciwciała przeciwjądrowe ANA a niepłodność.

Post autor: Kluska2008 »

Dzień dobry,
staramy się o dziecko od 4 lat. Na samym początku (w zasadzie w pierwszym cyklu) zdarzyła się ciąża biochemiczna. Potem już się nie powtórzyła. Przez rok byliśmy na konsultacjach w specjalistycznej poradni, jednak diagnostyka, stymulowane cykle itd nie przyniosły rezultatów i odpowiedzi w czym problem. Mąż ma bardzo dobre wyniki nasienia (pytanie czy nie zbyt dobre - 450 mln plemników, 85% ruchliwość). Jest owulacja, cykle bardzo regularne, hormony idealne. Zastrzeżenia budziło tylko zbyt cienkie endometrium (6-7 mm). 4 miesiące temu test przeciwciał przeciwjądrowch ANA2 wykazał obecność przeciwciał jąderkowych i ziarnistych miano 1:640. Lekarz prowadzący stwierdził że mogą mieć wpływ i przepisał Neoparin i Metypred. Po ponad 3 miesiącach kuracji ANA endometrium się poprawiło - 7.8 mm w 13 dniu cyklu, lekarz stwierdził że to widocznie efekt leczenia przeciwciał. Jednak dzisiaj wyniki ANA2 po 3 miesiącach pokazały jeszcze wyższe przeciwciała ANA2- 1:1280. Nie ma żadnych innych objawów.
Pytanie:
- Czy przeciwciała mają znaczenie czy to ślepa uliczka?
- Czy wpływają tylko na endometrium czy na coś jeszcze?
- Czy zbijać przeciwciała dalej skoro i tak wzrosły?
- I co możemy jeszcze zrobić/diagnozować? Może patrzymy w złą stronę? Niestety lekarz prowadzący wyczerpał pomysły zamykając to pod nazwą niepłodność idiopatyczna, ale czujemy że nie wszystko zbadaliśmy.
- Czy stres związany z całą sytuacją może wpływać na niepłodność jeżeli wszystkie parametry, hormony, owulacja itd. są poprawne?
Będziemy bardzo wdzięczni za wszelkie sugestie. Pozdrawiamy

Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17270
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: Przeciwciała przeciwjądrowe ANA a niepłodność.

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Badań można wykonać jeszcze dużo ale ie przekłada się to na postępowanie. Trzeba stymulować jajeczkowanie wykonywać inseminacje i jeżeli się nie powiodą to wykonać in vitro W trakcie in vitro widać komórki jajowe i jakie tworzą się zarodki - jest to więc też diagnostyka
Jacek Szamatowicz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”