dalsza diagnostyka

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
szakal165
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2019 23:06

dalsza diagnostyka

Post autor: szakal165 »

dzień dobry,

leczę się już rok. Na poczatku monitoringi cyklu, w międzyczasie badania hormonalne. PRzyjmuję bromergon oraz metformax 850g.
We wrześniu ubiegłego roku miałam HSG, po którym w nastepnym cyklu zaszłam w ciążę ale straciłam ją w 6 tygodniu. Od października nie udało mi się zajść w ciążę. Byłam u dwóch lekarzy- pierwszy z nich stwierdził, że skoro hsg było bolesne, to prawdopodobnie miałam niedrożne oba jajowody i badanie je udrożniło (wynik hsg- jajowody drożne). Wg niego powinnam dać sobie jakiś okres czasu i po tym czasie mogę zrobić laparoskopię.
Drugi lekarz stwierdził, że mam zastosować dietę antyoksydacyjną, przyjmować wit. c+d3+a, kwas foliowy zwiększony, koenzym q10. Dodatkowo powinnam oznaczyć kwas foliowy. Po 2 cyklach zaproponował mi biopsję aspiracyjną, ponieważ wg niego przyczyną nie były niedrożne jajowody lecz mogę mieć zmiany endometrium takie, których nie będzie widać na laparoskopii i powodujące poronienia z braku możliwośc zagnieżdżenia. Czy możliwe jest, że hsg spowodowało podrażnienie endometrium i dzięki temu udało mi się zajść w ciążę? Czy biopsja aspiracyjna może mi pomóc, czy lepiej udać się na laparoskopię w sytuacji, gdy niezidentyfikowana jest jasno przyczyna niepowodzeń? Jaka powinno być dalsze postępowanie w leczeniu niepłodności?
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: dalsza diagnostyka

Post autor: Jan Domitrz »

Postępowanie jest co najmniej dziwne nie jest zgodne z żadnymi zaleceniami. Trochę mało danych do ustalenia postępowania ale na tym etapie być może trzeba rozważać IUI Z poważaniem JD
szakal165
Posty: 2
Rejestracja: 02 kwie 2019 23:06

Re: dalsza diagnostyka

Post autor: szakal165 »

czyli laparoskopia na razie nie jest potrzebna? Czy jest możliwość, by po poronieniu znów jajowody stały się niedrożne?
Z badań, jakie wykonałam to: glukoza na czczo i z obciążeniem (na czczo 99 mg, po obciążeniu 140 i 120 mg), hemoglobina glikowana A1c, Hemoglobina glikowana wg IFCC, CA 125 (wynik 24), testosteron, LH, FSH, estriadol, progesteron, białko wiążące hormony płciowe, siarczan dehydroepiandrosteronu, prolaktyna z obciążeniem i bez.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: dalsza diagnostyka

Post autor: Jan Domitrz »

badanie HSg nie udrażania jajowodów czasami tak lekarze mówią kiedy z oporem przechodzi kontrast . Na tym etapie nie widzę potrzeby laparokopii Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”