Żylaki powrózka nasiennego embolizacja czy mikrochirurgia?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
stef
Posty: 14
Rejestracja: 28 wrz 2017 19:00

Żylaki powrózka nasiennego embolizacja czy mikrochirurgia?

Post autor: stef »

Witam
Mam żylaki powrózka nasiennego (robiony usg doppler i mam po obu stronach: po lewej wyczuwalne 4.5 mm i mniejsze jądro po prawej widziane dopiero na usg i maja 4 mm.). Badanie nasienia wszystko poza morfologią powyżej prawidłowych zakresów, morfologia poniżej 4%- Staramy się z żoną o dziecko 3 lata . Od roku pod opieką kliniki w Lublinie. Nasz lekarz prowadzący uznał żeby nie robić zabiegu usunięcia żylaków a wyniki są jeszcze w normie. Jako że jest ginekologiem od początku skupił się na żonie mimo że wszystkie badania ma w porządku a problem leży po mojej stronie. Jesteśmy na etapie IUI -2 próba bezskuteczna. Wyczytałem na forum że żylaki mogą powodować uszkodzenie DNA plemnika ale lekarz odradził robienia badania fragmentacji DNA plemnika - uznał że jest to nie potrzebne i w listopadzie weszły nowe wytyczne które tego nie wymagają. Zaczynam mieć wątpliwości czy na pewno mogę uniknąć zabiegu który może być jednak konieczny. Zastanawiam się nad embolizacją w Lublinie na NFZ oraz za zabiegiem mikrochirurgicznym w Warszawie. Embolizacja jest na NFZ ale długi okres oczekiwania (ok 6 mies.) mikrochirurgia jest podobno lepsza ale droga.
1.Jak często żylaki powodują uszkodzenie DNA plemnika oraz czy jeśli dojdzie do zapłodnienia może to spowodować problemy z płodem czy większe ryzyko chorób lub nieprawidłowości u dziecka?
2. Czy warto zrobić zabieg usunięcia ŻPN czy dostosować się do zaleceń i go unikać.
3. Na który zabieg lepiej się zdecydować? - najważniejsze dla mnie to mniejsza liczba powikłań typu pogorszenie nasienia po zabiegu
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Żylaki powrózka nasiennego embolizacja czy mikrochirurgi

Post autor: Jan Domitrz »

Brak jest dowodów na to że leczenie operacyjne żylaki poprawia w jakikolwiek stopniu płodność A w sytaucji prawidłowych parametrów nasienia i żylakach I st jest to wręcz przeciwskazane Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”