prośba o interpretację obrazu usg

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
nunuk
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2018 20:02

prośba o interpretację obrazu usg

Post autor: nunuk »

Dzień dobry,
chciałabym prosić o konsultację zdjęć z usg. Od ponad roku ponownie staramy się o dziecko, 4 lata temu poroniłam swoją pierwszą ciążę. Od stycznia tego roku praktycznie co cykl robią mi się torbiele w lewym jajniku. Pierwszy raz w prawym jajniku pęcherzyk dominujący był dopiero we wrześniu, do tej pory były tylko w lewym jajniku.
Ze względu na objawy, miałam podejrzenie endometriozy, jednak na razie było to tylko podejrzenie. Badania hormonalne w normie (lh, fsh, estradiol, prolaktyna, tsh, testosteron), może poza shbg bo wynosi 32,6 przy normie od 32,4.
Przechodząc do sedna, w ostatnim usg, którego wykonanie miałam zlecone na tuż po miesiączce (listopad), lekarz zauważyła małą torbiel na tym nieszczęsnym lewym jajniku, określiła ją jako torbiel endometrialną, w opisie mam w nawiasie "endometrioza?" - chciałabym się dowiedzieć, czy można ją z czymś pomylić, czy może to jest jednak coś innego? Nie ukrywam, że dla mnie endometrioza brzmi trochę jak wyrok i szukam opcji, że może to jednak nie to...
Z dodatkowych informacji - w cyklu poprzedzającym (październik) miałam robione USG kilka dni po owulacji, była widoczna wtedy torbiel 4 cm - w tym jajniku wcześniej był pęcherzyk dominujący. Parę dni później bardzo bolał mnie brzuch, więc podejrzewam, że mogła wtedy pęknąć ta torbiel, dlatego była już niewidoczna w usg po miesiączce.
Wstawiam też zdjęcie z usg wrześniowego, daję zdjęcie lewego jajnika, z prawego był pęcherzyk dominujący 27 mm, był to 23 dc, pomimo podania Ovitrelle nie pękł. W cyklu poprzedzającym to USG (sierpień) w lewym jajniku miałam dużą, 9 cm torbiel, przebywałam w szpitalu na leczeniu przeciwzapalnym, przy kontroli powoli się zmniejszał. Wrześniowa wizyta na usg była dla mnie zastanawiająca, bo lekarz stwierdziła stan po owulacji, gdzie wcześniej przecież miałam torbiel.
Dla lepszego obrazu dołączam zdjęcia usg. Co mogę robić dalej?
Tutaj "torbiel endometrialna" - zdjęcie
zdjęcie 1
tutaj usg z września, z opisem "stan po owulacji", cykl wcześniej była tu torbiel
zdjęcie 2
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: prośba o interpretację obrazu usg

Post autor: Jan Domitrz »

Rozpoznanie endometriozy można postawić na podstawie laparokopii FAkt jest to częsta patologia w grupie kobiet z problemami płodności może nawte sięgać 50% USg jedynie może sugerować rodzaj torbieli równie dobrze może to być przetrwałe ciałko żółte Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”