Przewlekła choroba, niedoczynność i starania.

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Julia1986
Posty: 1
Rejestracja: 12 lis 2018 13:27

Przewlekła choroba, niedoczynność i starania.

Post autor: Julia1986 »

Witam, mam 32 lata i choruję na przewlekłą białaczkę.(obecnie tylko obserwacja). Hematolog poradził, aby już starać się o dziecko,póki nie mam wdrożonego leczenia chemioterapeutykami.y skontrolowac swoje hormony. Tydzien temu byłam u enokrynologa, okazało się, ze mam lekką niedoczynność 4,0 (norma 0,35-5,5).Lekarz zlecił Letrox 50 i kontrolę tsh za miesiąc.

Martwi mnie inna kwestia, gdyż nie zostałam skierowana na inne badania, wieć sama zbadałam sobie PRL i okazało się, że wyniosła u mnie 31,07 ng/ml, przy normie:
kobiety:
nie w ciazy: 2,8 - 29,2
w ciazy:9,7 - 208,5
po menopauzie:1,8 - 20,3


Cykle mam co 23 dni, PRL badałam w pierwszym dniu cyklu rano(wieczorem dostalam miesiączki, która PORAZ PIERWSZY TRWAŁA tylko dwa dni).

Staramy się dopiero od 3 cykli (ale z powodu choroby, czas troszkę "goni" testy owulacyjne wychodzą pozytywne, teraz zaczelam mierzyć temperaturę, aby bardziej obserwować swój cykl.


Pytanie, czy taka PRL może utrudniać zajście w ciąże i powinnam brać bromergon, oraz czy mozliwe ze przy letrox moja miesiączka z 4 dni, skrócila się do 2? Nigdy nie było takiego incydentu.

Z góry będe wdzięczna za odp.

PS. Lekarz zlecił takze testy ANA, i wyszło mi dodatnie 1:640, tryb świecenie jąderkowy, homogenny.To takze mnie martwi, byc moze to efekt mojej białaczki, stad te wyniki.

Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15805
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Przewlekła choroba, niedoczynność i starania.

Post autor: Jan Domitrz »

Taki wynik prl nie stanowi problemu Samo uregulowanie funkcji tarczycy może wpłynąć na zmniejszenie PRL. Tutaj jeśli w ciągu 1/2 roku nie będzie ciąży Wartio wdrożyć leczenie jeśli istnieje ryzyko chemioteriapii może warto rozważyć IVF z zamrożniem zarodków Z poważaniem JD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”