Clomid i hiperstymulacja

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Kat123
Posty: 1
Rejestracja: 24 sie 2018 12:47

Clomid i hiperstymulacja

Post autor: Kat123 »

Dzień dobry,
Od ponad półtora roku staramy się z mężem o dziecko. Badania wykazały niedrożny jeden jajowód i niski poziom progesteronu. Przez 3 cykle przyjmowałam Clomid 50mg, potem miałam czteromiesięczną przerwę i w tym cyklu lekarz zwiększył dawkę do 100mg. W 9. dniu cyklu miałam usg, które wykazało jeden pęcherzyk na jednym jajniku i trzy na drugim. Nie zanotowałam wszystkich rozmiarów, ale dwa pęcherzyki były wielkości 12 i 16mm. Wcześniej nie miałam monitorowania cyklu, więc nie wiem czy moje pęcherzyki rozwijają się właściwie i pękają. Lekarz zalecił zaprzestanie starań w tym cyklu ze względu na ryzyko hiperstymulacji i powrót do 50mg w następnym cyklu. Czy faktycznie istnieje ryzyko hiperstymulacji czyli czy powstanie jeszcze więcej pęcherzyków w tym cyklu czy jest to raczej ryzko ciąży mnogiej, gdyby pękło ich więcej niż jeden?
Jeśli dobrze rozumiem terapia hormonalna ma na celu wywołanie rozwoju większej ilości pęcherzyków, a o hiperstymulacji mówi się przy ilości 20-30, a nie 4. Jeśli więc nie powstanie ich już więcej w tym cyklu, to czy lekarz dobrze nam doradza, aby się wstrzymać?
Z góry dziękuję za poradę.
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: Clomid i hiperstymulacja

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Te pęcherzyki w ogóle są bardzo małe i hyperstymulacja Pani nie grozi
Jacek Szamatowicz
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”