PGD ryzyka a korzyści -pytanie do eksperta

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Onapo40
Posty: 3
Rejestracja: 06 sie 2018 11:58

PGD ryzyka a korzyści -pytanie do eksperta

Post autor: Onapo40 »

Dzień dobry, mam 41 lat, trzy lata temu poroniłam w 10 tyg.,kariotypy mój i partnera są prawidłowe, z przyczyn pozamedycznych nie starałam sie o dziecko. Jestesmy zdecydowani na in vitro i w związku z tym mam pytania:
1).czy w mojej sytuacji (wiek, poronienie)ryzyko wystąpienia wad rozwojowych, ktore może wykryć badanie PGD zarodka jest większe czy mniejsze niż ryzyko uszkodzenia zarodka podczas takiego badania lub błędnej eliminacji z transferu prawidłowego zarodka? Czy mozna określić to procentowo?

2).na czym polega ryzyko wyeliminowania prawidłowego zarodka z transferu ? Czy chodzi o to, ze "wyglada słabo" pod względem morfologicznym i w zwiazku z tym w ogóle sie go nie bada, eliminuje z transferu, a potem mogłoby sie okazać, ze jest prawidłowy i mogłaby z niego rozwinąć sie prawidłowo przebiegająca ciąża ? Jakie procentowo jest to ryzyko? Czy mozna zastrzec przed takim badaniem, żeby nie eliminować takiego zarodka z transferu nawet jezeli nie nadaje sie do PGD ?

3)czy rekomendowalibyscie Państwo przeprowadzenie badan PGD zarodka w mojej sytuacji?

Dziekuje i pozdrawiam.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: PGD ryzyka a korzyści -pytanie do eksperta

Post autor: Jan Domitrz »

Pytanie jest z grupy trudnych są dane przemawiające za wiek ale do tego by PGD efektywnie zwiększyła szansę na ciąże potrzebujemy dużo zarodków przy małej liczbie poza zwiększeniem kosztów 100 albo więcej % IVF bardzo niska efektyność Z poważaniem JD
Onapo40
Posty: 3
Rejestracja: 06 sie 2018 11:58

Re: PGD ryzyka a korzyści -pytanie do eksperta

Post autor: Onapo40 »

Dziekuje za udzielenie informacji, jednak niestety nie wynikają z niej odpowiedzi na moje pytania. Jest głownie odniesienie sie do kosztów procedury, o ktore ja w ogóle nie pytam, ponieważ mam świadomość ich wysokości. Nie rozumiem tez stwierdzenia o niskiej efektywności PGD przy małej liczbie zarodków, przecież zarodek jest badany indywidualnie i dla jego oceny nie ma
znaczenia ile w sumie jest zarodków. Czy moge poprosić o odniesienie sie do meritum zadanych przeze mnie pytań, co pomoże mi w podjęciu decyzji? Nie oczekuje podjęcia za mnie tej decyzji, to oczywiste.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: PGD ryzyka a korzyści -pytanie do eksperta

Post autor: Jan Domitrz »

Medycyna jest tak jak każda metoda w działania oparta na skuteczności w porównaniu do ew kosztów nie rekomendujemy przeprowadzania diagnostyki skryningowej PGD rekomendujemy jedynie u par które są obciążone znanymi wrodzonymi defektami genetycznymi Z poważaniem JD
Onapo40
Posty: 3
Rejestracja: 06 sie 2018 11:58

Re: PGD ryzyka a korzyści -pytanie do eksperta

Post autor: Onapo40 »

Rozumiem, dziękuję bardzo za wyjaśnienia. Pozdrawiam serdecznie.
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”