Wynik receptywności endometrium

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gość

Wynik receptywności endometrium

Post autor: Gość »

Proszę o interpretację wyniku receptywności endometrium.
5 doba podawania progesteronu. Materiał obfity,polipowato ukszt.endometrium z ogniskowym przybytkiem naczyn i ogniskowymi zaburzeniami architektoniki gruczołow, z rozlaną wakuoalizacja podjadrową komorek nabłonka cew gruczołowych, z niewielkiego stopnia obrzekiem jego podscieliska. Morfologicznie odpowiada 4-5 dobie fazy sekrecyjnej.
oceniane markery nabłonek cew endometrialnych podscielisko endometrium
ER (+++)w 100% komórek (++/+)w 80% komórek
bcl (+) w 2% komórek (-) w 100% komórek
CD56 śr21,5/10DPW N:10-80/ 10DPW
7 doba podawania progesteronu.Materiał obfity,polipowato ukszt.endometrium z ogniskowo zachowaną wakuolizacją podjadrową komórek nabłonka cew gruczołowych ze sredniego stopnia obrzekiem jego podscieliska i białkowa wydzielina w czesci cew gruczołowych - morfologicznie o obrazie odpowiadającym 5-7 dobie fazy sekrecyjnej
oceniane markery nabłonek cew endometrialnych podscielisko endometrium
ER (++)w 50% komórek (++/+)w 50% komórek
bcl (++) w 95% komórek (+) w 50% komórek
CD56 śr71,25/10DPW N:10-80/ 10DPW
W obu czesciach badanego materiału endometrium odpowiada danym klinicznym. Zwraca uwagę jego polipowate ukszt. choc obraz morfologiczny nie wypełnia rozpoznania polipa endometrialnego.
Jak rozumieć ten wynik? Czy endometrium jest właściwe? Kiedy może być transfer?
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam Lila

Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15811
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Wynik receptywności endometrium

Post autor: Jan Domitrz »

Wynik wskazuje że nie ma w endometrium desynchronizacji czyli można powiedzieć jest ok pytanie ew o obecność polipa Z poważaniem JD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”