AMH 0,78 a wybór protokołu

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
leos

AMH 0,78 a wybór protokołu

Post autor: leos »

Dzień dobry,
mam 38 lat, przeszłam trzy pełne procedury ivf. Pierwszą w 2014r - wtedy moje amh wynosiło 1,21, ostatni wynik amh jest z listopada 2017 i wynisił 0,78. Pozostałe wyniki hormonalne w normie.
Z drugiej procedury mam dziecko.
Za każdym razem był długi protokół (tabletki antykoncepcyjne, gonapeptyl daily, menopur 225-250 jednostek).
Zawsze pobierano zbliżoną ilość pęcherzyków 7-10, z czego 5 było dojrzałych, zapładniały się 3. W dwóch pierwszych procedurach (obie w 2014r) powstawały dobrej klasy blastocysty, jednak ze względu na nosicielstwo translokacji robertsonowskiej u męża, były badane pgd.
Po pierwszym pgd z trzech zarodków tylko jeden okazał się prawidłowy, ale zatzrymał się i nie było transferu.
W drugim podejściu nie przeprowadzono pgd ze względu na szybszy niż się spodziewano rozwój zarodków i podano mi wtedy blastocystę 6aa, z której mam dziecko. Crio zarodka 4bb nie powiodło się, crio 3aa odwołano bo zarodek nie rozmroził się.
W listopadzie 2017 przeszłam trzecie ivf tym samym schematem stymulacji. Na usg było widocznych początkowo 5-6 pęcherzyków ostatecznie pobrano 8, ale dojrzałych było 5. Informacja z laboratorium była taka, że wybrano plemniki II klasy (zastosowano separację plemników), ale komórki jajowe nie były ,,ładne".
1 zarodek przestał się rozwijać w 3 dobie, dwa pozostałe w 5 dobie były oznaczone 3BC i 1BC, w 6dobie pierwszy osiągnął 5BC, drugi nie ruszył i w 7 dobie zdegenerował. Zarodek 5BC był przebadany NGS i wynik niestety nieprawidłowy.
Czy zmiana protokołu na krótki może w moim przypadku dać lepszy wynik w postaci większej liczby lepszych komórek? Jaki sposób stymulacji zaleciłby Pan w moim przypadku?

Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Re: AMH 0,78 a wybór protokołu

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Zmiana protokołu nie zawsze przekłada się na ilość komórek ale może zmienić się jakość i warto coś zmienić
Jacek Szamatowicz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”