prośba o interpretację

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
KatarzynaS86
Posty: 47
Rejestracja: 14 paź 2014 16:10

prośba o interpretację

Post autor: KatarzynaS86 »

Witam,
Panie Doktorze, po całej serii badań zgromadzonych przez lata leczenia i informacji o niepłodności idiopatycznej z lekkim wskazaniem na czynnik męski jesteśmy 7 dni po inseminacji, raczej nie udanej, chciałam jednka zapytać o to jakie są szanse na powodzenie inseminacji i in vitro w przypadku ewentualnych zaburzeń autoimmunologicznych? Moje pytanie pojawia się z uwagi na pewną rzecz mam wahające się wartości TSH od 2,5 do 4,400; rok temu jeden guzek na lewym płacie 5x4x6mm, (aktualnie TSH 4,410; FT3 3,63; ft4 1,51; anty tpo 9,34; anty tg 17,30; TRAb <0,8); robiłam przeciwciała w kierunku celiakli i wyszły na granicy górnej normy lekarz stwierdził, że to nie celiaklia, ale nadwrażliwość na gluten (kilka lat temu gastroenterolog stwierdził jelito drażliwe aktualnie przy stosowaniu diety choroba się wyciszyła), od dłużej niż ponad roku (wcześniej nie sprawdzałam) mam problemy z morfologią mimo, że nie choruję na np. grypę, przeziębienie etc., to kolejny raz mam leukocyty w granicach górnej normy, monocyty, neutrofile, a obniżone bazofile, limfocyty, eozynofile, często też wychodzą różne bakterie w moczu generalnie mam podobno zaburzoną odporność (z bardziej szczegółowych badań nie wyszło nic), często choruję za tzw. zapalenie gardła, zapalenie pęcherza niezależnie od pory roku, zauważyłam, że wyniki odbiegają od normy kiedy "poluzuję" dietę . Czy warto w tej sytuacji udać się do immunologa czy ewentualne choroby autoimmunologiczne mogą mieć wpływ na powodzenie inseminacji, in vitro, starań naturalych? Jeżeli tak to jakie są szanse na uzyskanie ciąży?

Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15796
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: prośba o interpretację

Post autor: Jan Domitrz »

Niestety w świetle obecnie uznanej wiedzy czynnik immunologiczny nie ma wystarczjącao precyzyjnych narzędzi diagnostycznych ani tym bardziej terapeutycznych Literatura wskazuje że brak jest metod o udokumentowanej skuteczności kolejnych IUI po 7 zabiegu ( nawet po 4 ) zbliżona jest do naturalnej koncepcji w takim przypadku należy rozważać IVF Szansa na sukces taka jak w całej populacji nie ma tutaj informacji które by tą szansę zmniejszały Szansa na urodzenie dziecka po IVF to w jednej próbie max 30%

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”