obniżone AMH czy są szanse?

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
jusz
Posty: 1
Rejestracja: 27 kwie 2018 20:41

obniżone AMH czy są szanse?

Post autor: jusz »

Panie Doktorze,
Dobre 2 lata staramy się o ciąże, w 2016 roku AMH wynosiło 1,19 a w tym roku 0,77, hormony, endometrium jest ok, regularne miesiaczki, co miesiac owulacja. 1,5 roku temu usuniety polipek. Jedynie nie miałam robionej drążnosci jajowodów. Czy mam jeszcze szanse na naturalna ciąże? czy jedyna mozliwość to in vitro? w tym roku skończe 42 lata, nie mam jeszcze dzieci... prosze o pomoc.
Iza J.
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: obniżone AMH czy są szanse?

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Ma Pani szanse na naturalną ciążę jak i po leczeniu - szanse są takie same
Jacek Szaatowicz
leos
Posty: 541
Rejestracja: 25 lis 2011 12:30

Re: obniżone AMH czy są szanse?

Post autor: leos »

AMH 0,7 a wybór protokołu stymulacji.
Mam 38 lat, przeszłam 3 pełne procedury ivf. Za każdym razem długi protokół (tabletki antykonc. w mcu poprzedzającym, gonapeptyl i menopur w dawce 250). Za każdym razem efekt był podobny - pobrane od 8 do 10 komórek, zawsze 5 dojrzałych zapładniały się 3. Zastanawiam się nad ostatnią próbą - lekarz sugeruje krótki protokół. Czy jest szansa, że to wpłynie korzystnie na ilość i jakość komórek jajowych i zarodków? Czy dobrze byłoby zmnienić menopur na inny lek? jak to wygląda w przypadku pacjentek z obniżonym amh?
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: obniżone AMH czy są szanse?

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Zawsze warto coś zmienić. Myślę że dobrze by było zastosować protokół z antagonistą i może trochę pomieszać gonadotropiny
Jacek Szamatowicz
leos
Posty: 541
Rejestracja: 25 lis 2011 12:30

Re: obniżone AMH czy są szanse?

Post autor: leos »

Dziękuję bardzo Panie Doktorze.
Jacek Szamatowicz pisze:może trochę pomieszać gonadotropiny
u mnie właśnie zawsze był sam menopur, w ostatnim podejściu nawet bez żadnej modyfikacji dawki
A czy Pana zdaniem dobry efekt w przypadku pacjentek z obniżonym amh przy zastosowaniu krótkiego protokołu z antagonistą mogłoby dać zastosowanie estrogenów w drugiej połowie cyklu poprzedzającego właściwą stymulację?
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: obniżone AMH czy są szanse?

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
tak się robi chociaż jak zwykle nie zawsze to pomaga
Jacek Szamatowicz
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”