Zakazane leki a ciąża

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Nataliapz
Posty: 2
Rejestracja: 07 lut 2018 22:35

Zakazane leki a ciąża

Post autor: Nataliapz »

Panie doktorze,

Jestem załamana. Po 13 latach starań o ciążę drogą naturalną postanowiłam podejść do in vitro. 29 grudnia 2017 roku w trakcie wizyty kontrolnej lekarz zauwazyl podczas badania dwie torbiele. Zaznaczam, iż tego dnia mialam niewielkie plamienia, które mogły sugerować rozpoczęcie miesiączki. Lekarz przepisal mi dwa leki- Primolut Nor ( mialam brać je 2 razy dziennie przez 14 dni) oraz Gonapeptyl Daily ( 1 zastrzyk codziennie przez następne 14 dni )

Jakie było moje ( i lekarza) zdziwienie, gdy podczas wizyty 1 lutego okazało się, ze jestem już w 9 tygodniu ciąży! Przynajmniej na tyle wskazywala wielkość zarodka.

Czy branie tych zakazanych leków będzie miało wplyw na ciążę/ rozwój płodu? Badanie prenatalne mam dopiero w marcu, z nerwów nie śpiè po nocach.

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15834
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: Zakazane leki a ciąża

Post autor: Jan Domitrz »

Nie powinno to mieć negatywnego wpływu na ciążę Widziałem wile dzieci urodzonych po stasowaniu takich leków i nie spotkałem się z przepadkiem wystąpienia wad Z poważaniem JD
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”