4 ICSI - Prośba o ocenę sytuacji

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
kika10

4 ICSI - Prośba o ocenę sytuacji

Post autor: kika10 »

Witam,chciałabym poprosić o ocenę dotychczasowego leczenia i sens dalszych prób. Mam za sobą IV programy ICSI (długie protokoły).
I program (VII/2011)ja-37 lat, mąż 42 lata, AMH-2,4; stymulowano mnie gonalem (225 przez 8 dni) pobrano 9 komórek, zapłodniło się 7.Ostatecznie 4 zarodki przeżyły do stadium blastocysty. Podano mi 2 (8C,8C)-brak implantacji. Zamrożono dwa 8B, 8B (rozwijały się wolniej i zamrożono je już po transferze). Criotransfer - brak implantacji.
II program luty 2012 AMH-0.8 Stymulacja wyglądała inaczej ; przyjmowałam puregon , przez pierwsze 3 dni dawkę 300, następnie 225 przez 8 kolejnych dni. Na wizycie 8 dnia stymulacji było widocznych 7 pęcherzyków ok. 18mm i 5 pęcherzyków 15mm, w zwiazku z tym dr zdecydowała przedłużyć stymulację, aby te mniejsze podrosły. Ostatecznie pobrano mi 7 kumulusów, 5 mniejszych komórek i tak nie urosło i pęcherzyki zostały przebite. Zapłodniła się tylko jedna komórka. Nie doszło do transferu.
III program październik 2012 , zmiana kliniki z Gdańska na Białystok . Stymulacja Menopur 150+Gonal 75, pobrano 11 komórek, 10 się zapłodniło, transferowano 1 blastocystę. Doszło do ciąży, która obumarła w 7 tygodniu. Po 3 miesiącach criotransfer 2 blastycyst -brak implantacji.
IV program lipiec 2013. Ta sama dawka leków z małą modyfikacją-zastrzyki nie jak poprzednio od 5 dc, tylko od 8 dc. Słaba odpowiedź-pobrano 3 komórki, transferowano 1 zarodek w drugiej dobie-brak implantacji.
Mąż- obniżona jakość nasienia - przy III programie 4 mln, przy IV -8 mln.
Właśnie skończyłam 39 lat i pod dużym znakiem zapytania stawiam dalsze leczenie, zważywszy, że podchodząc do ostatniego miałam objawy lekkiej depresji, które nasiliły się po kolejnej porażce. Właściwie po II programie chcieliśmy się pogodzić z tym, że nie będziemy mieć dzieci, ale ta ciąża dała nam jakąś iskrę nadziei. Bardzo proszę o ustosunkowanie się do przebiegu mojego leczenia. Serdecznie pozdrawiam.

Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Re: 4 ICSI - Prośba o ocenę sytuacji

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Trudno jest oceniać te stymulacje Rezerwa jajnikowa ulegała zmniejszeniu plus kiepskie parametry nasienia - razem to nie sa dobre czynniki prognostyczne. Co robić - moze rozważyć program z komórką dawczyni
Jacek Szamatowicz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”