progesteron a owulacja

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
awa
Posty: 316
Rejestracja: 23 mar 2003 01:00

progesteron a owulacja

Post autor: awa »

Szanowny Panie Doktorze,

Mam trzy pytania:

1. Czy wynik progesteronu z 24 dnia cyklu wynoszący 25,2 nmol/l potwierdza wystąpienie owulacji w tym cyklu?
2. Jaki jest minimalny poziom progesteronu w drugiej połowie cyklu potwierdzający owulację?
3. Czy w przypadku niepęknięcia pęcherzyka, przekształcenia go w torbiel progesteron w fazie lutealnej również rośnie czyli jego wynik może błędne wskazywać na prawidłową owulację?

Z góry dziękuję za odpowiedź
awa
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: progesteron a owulacja

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
1. Ten wynik potwoerdza owulację
2. Minimum to 15 nmol
3 Jeżeli pecherzyk nie peknie to progesteron bedzie niski
Jacek Szamatowicz
natka80
Posty: 14
Rejestracja: 11 sie 2012 14:22

Re: progesteron a owulacja

Post autor: natka80 »

Jacek Szamatowicz pisze:Szanowna Pani
1. Ten wynik potwoerdza owulację
2. Minimum to 15 nmol
3 Jeżeli pecherzyk nie peknie to progesteron bedzie niski
Jacek Szamatowicz
Witam, mam podobne pytanie.

Po licznych monitoringach mam stwierdzona owulacje, pecherzyki rosną do 23,25, nawet 27 mm( naturalnie) i zawsze pękają. Wyniki progesteronu z 19 dc to zazwyczaj 13, z 25 dc to około 4.... Z tego co czytam na forum nie potwierdza to owulacji, a mój lekarz twierdzi za mam owulacje, za widział płyn w zatoce D, i ze testy LH mam dodatnie około 13 dc, więc owulacja jest.Natomiast jak w zegarku pojawia sie u mnie plamienie w 25dc. Lekarz twierdzi ze suplementacje progesteronem mam zacząć przy dodatnim teście ciazowym, ńie wcześniej ze względu na endometrium, ale 5 miesiąc nie zachodze w ciążę...wcześniej było obumarcie w 9 tyg i puste jajo plodowe przy brania duphastonu od 15 dc do 28 dc.
Co Pan doktor o tym myśli? Bardzo proszę o radę, myśle o histeroskopii, aby sprawdzić czy po zabiegu lyzeczkowania (2 lata wstecz) jest ok, moje plemienia zaczęły się po 1ej ciąży, wcześniej wszystko było ok....
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: progesteron a owulacja

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
W chwili obecnej wzrost progesteronu uważa sie za posredni dowód na owulację. Co do duphastonu to on nie zaszkodzi ale też uważa się że w chwili obecnej suplementacja drugiej fazy nie ma sensu
Jacek Szamatowicz
natka80
Posty: 14
Rejestracja: 11 sie 2012 14:22

Re: progesteron a owulacja

Post autor: natka80 »

Witam i dziękuje za odpowiedz,

Bardzo proszę o wyjaśnienie dlaczego suplementacja 2iej fazy nie ma sensu? Jeśli progesteron jest taki niski, to może dojść do prawidłowego zagniezdzenia? Czy rzeczywiście jak ma dojść do ciąży to dojdzie a potem progesteon nie zaszkodzi a może pomoc? Bez suplementacji ciąża się nie utrzyma, jeśli to było przyczyna obumarcia płodu... Czy branie duphastonu miedzy 15dc a 28 dać może złe wpływać na endometrium ?

B.prosze o odpowiedz

Dziękuje
Asia
Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17324
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Re: progesteron a owulacja

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna pani
Niski progesteron to wynik nieprawidłowej owulacji więc jeżeli owulacja bedzie dobra to i progesteronu nie zabraknie
Jacek Szamatowicz
jola88
Posty: 5
Rejestracja: 17 wrz 2013 12:07

Re: progesteron a owulacja

Post autor: jola88 »

Panie doktorze pytanie z mojej strony jest nastepujace.... kiedy powinnam zmierzyć poziom progesteronu jesli moje cykle sa 30-31dniowe? Wykonujac test owulacyjny poziom Lh wskazywal na 15d.c. byl to dzien w ktorym dwie kreski na tescie byly najbardziej intensywne. Dwa kolejne dni byly mniej wyrazne. Czy jest taka mozliwosc ze test wskazuje owulacje w momencie kiedy pecherzyk nie peka badz jest pusty? Mam pcos. Na poczatku roku mialam problem ze wzrostem pecherzykow podejrzewano ze nie pekaja.bralam clostilbergery i duphaston przez 3 cykle. Od 5 miesiecy nie bralam zadnych lekow poprawiajacych owulacje. Czy jest mozliwe ze pewne rzeczy wrocily do normy? Dziekuje za odp. Pozdrawiam
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”