stymulacja, torbiele, bHCG

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Gość

stymulacja, torbiele, bHCG

Post autor: Gość »

Szanowny Panie doktorze,
czy jest możliwa taka sytuacja, że po stymulacji powstają torbiele, brak miesiączki, bHCG oznaczalne a ciąży nie ma?
Moja sytuacja wygląda następująco: stymulacja gonal 75 jedn. 3-9dc, 10 dc j.l. 18,15,15,12 mm j.p. 18,12 mm, 11 dc ovitrelle, 12 dc inseminacja. Brak miesiączki 31 dc bHCG - 65 mIU/ml (zaczęłam brać luteinę i duphaston) 33 dc - bHCG 113 mIU/ml. W 41 dc - bHCG tylko 245 mIU/ml w obrazie usg - jama macicy pusta, torbiel na lewym i prawym jajniku. Dr nic nie wytłumaczył, tylko kazał przyjść na usg za tydzień a ja jestem cała w nerwach :( czy jestem w ciąży? czy jest szansa że wszystko będzie dobrze? czy słaby wzrost bHCG oznacza że może być ciaża pozamaciczna? a może wogóle nie jestem w ciąży i bHCG jest wytwarzana przez powstałe po stymulacji torbiele?
Bardzo proszę o odpowiedź

Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Re: stymulacja, torbiele, bHCG

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Na razie ciąży nie widać w USG a hCG dość niskie i tak moze być Dlatego doktor nic nie powodział ponieważ nie można nic konkretnego ustalić Trzeba poczekać
Jacek Szamatowicz

Awatar użytkownika
Gość

Post autor: Gość »

Szanowny Panie profesorze,
po 2 dniach od wyniku 245 mIU/ml, bHCG spadło do 157 mIU/ml (badanie wykonane w innym laboratorium, gdyż tamto było zamknięte) po następnych 2 - wynik 146 mIU/ml (w labo, gdzie były wykonane 3 pierwsze badania) Dr dostrzegł pęcherzyk, nie wiem ile miał średnicy, ale był bardzo mały (2 razy powiększał obraz aby go zmierzyć). Podjął decyzję, abym odstawiła leki. Czy Pan profesor też podjąłby taką decyzję? Ja wiem, że spadające bhcg nie znaczy nic dobrego, ale dlaczego mam odstawić leki, skoro plamień brak, bólu brak, to jest takie trudne :cry:

Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Choć nadzieja umiera ostatnia to te wyniki nie wyglądaja dobrze W sumie może Pani jeszcze poczekać ale chyba nie ma to sensu
Jacek Szamatowicz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”