2 ciąże obumarłe - jakie jeszcze badania

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
majak

2 ciąże obumarłe - jakie jeszcze badania

Post autor: majak »

Witam Panie Doktorze!

Mam 26 lat, mąż również. Badania wykonane na początku pierwszej ciąży:

Grupa krwi: moja B Rh+, męża A Rh-
Toxoplazmoza: IgM ujemny, IgG ujemny
Różyczka: IgM ujemny, IgG dodatni (przechodziłam w dzieciństwie)
CMV: IgM ujemny, IgG ujemny
morfologia – ok.
mocz – ok.
glukoza – ok.
odczyn USR – ujemny

Niestety w 7 tc lekarz stwierdził ciążę obumarłą (wg jego słów: rozwinęły się jakieś struktury, ale nie tak jak należy, serce nie bije), skierowanie do szpitala na zabieg łyżeczkowania (kwiecień 2008). Wynik badania histopatologicznego: decidua vera in inflammatione et villi placentares.

Po ciąży zrobione badania:

P/c antykardiolipinowe: IgM wynik słabo dodatni (!), IgG ujemny
P/c antykardiolipinowe powtarzane po 3 m-c od poprzedniego badania: jw. (bez zmian)
P/c p. antygenom łożyska – ujemny
Antykoagulant toczniowy - ujemny
chlamydia – nie stwierdzono (wymaz z kanału szyjki macicy)
mycoplasma – nie stwierdzono (wymaz z kanału szyjki macicy)
ureaplasma – nie stwierdzono (wymaz z kanału szyjki macicy)
wymaz z pochwy – stopień czystości II/III, wykryto Gardnerella vaginalis – wyleczono, mąż też leczony
cytologia – ok., grupa II,

hormony w 3 dniu cyklu: fsh 5,75 (ok.), lh 5,18 (ok.), prolaktyna 14,8 (ok.)
tsh 4,1 – trochę podwyższone
tsh powtórzone po 2 tygodniach 2,39 (ok.), fT3 5,45 (ok.) fT4 (ok.).
PTT – ok.
PT – ok.
INR – ok.
CA 125 – w normie

Dwa razy robione badanie nasienia:
1 raz – ok. – poza ruchem plemników a+b = 30%, o prawidłowej budowie 13% ( decyzja o zaprzestaniu palenia)
2 raz – ok. – ruch plemników a+b = 64%, nadal o prawidłowej budowie 12%

Stwierdzono, ze główną przyczyną obumarcia ciąży najprawdopodobniej mogły być podwyższone przeciwciała antykardiolipinowe.

Kolejna ciąża obumarła 6tc, zaczekano do 8 tc (znów wg słów lekarza - rozwinęły się jakieś struktury, ale nie tak jak należy, serce nie bije) potem zabieg łyżeczkowania. Jeszcze nie mam wyniku histopatologicznego. W tej ciązy od 4 tc podawny był duphaston 2x1, luteina dopochwowo 2x1, folik 2x1, fragmin 5000j.m. 0,2 ml raz dziennie, ponadto lekarz stwierdził odklejajacą się kosmówkę. Beta HcG – cały czas przyrastało ładnie.

Warto dodać, ze zarówno na początku jednej i drugiej ciąży przechodziłam lekkie przeziębienie tzn. osłabienie, stan podgorączkowy ok. 37,2 stopni, lekki ból gardła, katar.

I moje pytania do Pana:
1. Czy te przeziębienia mogły być przyczyną?
2. Czy można przypuszczać, że oba te razy stały się z tej samej przyczyny? Czy przyczyny mogą być różne?
3. Jakie badania warto jeszcze wykonać po tej drugiej obumarłej ciąży?

Myślałam o badaniach genetycznych (kariotypy? czy jakieś inne?), posiew nasienia oraz chromatynę plemnikową, progesteron w 25 dc..
Nie wiem jakie jeszcze mogę zrobić badania, lub mąż. Nie chciałabym kolejny raz przez to przechodzić.
Dodam jeszcze, że moje cykle nie są zbyt regularne i trwają 30-36 dni. Nie wiem czy to ma jakieś znaczenie.

Z góry bardzo dziękuję.

Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Post autor: Jan Domitrz »

NO cóz dwa poronienia wg kryteriów współczesnej medycyny nie są wskazaniem do prowadzenia diagnsotyki ponieważ a) szansa na znaleźnienie przyzcyny jest minimalna b) lwai większość poronien jest powodowanan czynnikiem gentycznym tj nieprawidłowym genotypem zarodków ( taki naturalny filtr natury) c) po trzecim i więcej poronieniach wskazane jest wykonanie kariotypu oceny immunologicznej ( p/ciała antykardiolipidowe i ew ocena jamy macicy nic więcej ) Wiem że to jest trudne przeżycie ale warto uświadomić sobie fakt istnienia poropnień jako częsci duzęgo filitru bilologicznego ( w poronionycx płodach 70-80-% ma wady genetyczne ) u dzieci urodzonych 1 % Z poważaniem JD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”