badanie obumarłego płodu

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
malste
Posty: 562
Rejestracja: 04 lip 2004 00:00

badanie obumarłego płodu

Post autor: malste »

W wyniku obumarcia straciłam ( obumarła w XI ) drugą ciążę. Pierwsza dwa lata temu przestała się rozwijać w 4-5 tc. Ta druga ( po ivf) obumarła w 7-8 tc. Strat pierwszej to mógł być przypadek, ale po stracie drugiej zastanawiam się czy to nie reguła. Wyniki toxopazmozy, CMV, różyczki wskazują na przebytą chorobę i odporność. Po stracie pierwszej ciąży w badaniu krwi nie wykryto przeciwciał przeciwjądrowych /ANA/. Miałam tez dwa razy badane przepływy w tętnicach macicznych w marcu br. ( 14 dc.) : prawa PI -3,17, lewa PI - 2,83 przy endometrium 10mm. , w sierpniu br.( 11 dc.) : w prawej - PI - 2,57, w lewej PI - 2,92 przy endometrium 8,2mm. Lekarz stwiedził, że przy tak dobrym endometrium podwyższone przepływy nie są groźne, czy pan jest tego samego zdania? Słyszałam, że po obumarciu ciąży można wykonać badanie ( chyba genetyczne) fragmentu obumarłego płodu, czy to badanie wyjaśni przyczynę zatrzymania rozwoju płodu i na ile jest wiarygodne? Jakie pana zdaniem powinnam jeszcze wykonać badania aby zapobiec obumarciu ewentualnej, kolejnej ciąży.
Będę bardzo wdzieczna za odp.
Aniołek (4-5tc.) 06.05r.
Aniołek (7-8tc.) 12.07r.

Jacek Szamatowicz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 17276
Rejestracja: 24 lip 2002 00:00

Post autor: Jacek Szamatowicz »

Szanowna Pani
Jeżeli nawet zrobi się badanie genetyczne płodu to nie mozna pwiedzieć bez waszego genotypu czy jest to wynikiem wszej choroby czy pojawienia się choroby de novo. Trzeba najpierw zrobic badanie waszych kariotypów Natomiast przepływy są dobre
Jacek Szamatowicz

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”