REGULAMIN działu pytań do ekspertów z Białegostoku

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

Zablokowany
Krzysiek
Posty: 1541
Rejestracja: 16 sty 2002 01:00

REGULAMIN działu pytań do ekspertów z Białegostoku

Post autor: Krzysiek »

Witaj na forum Pytania do eksperta z Białegostoku. Bardzo prosimy: poświęć chwilkę czasu i przeczytaj poniższy tekst. Znajdziesz tutaj informacje ułatwiające korzystanie z tego forum oraz podstawowe zasady, o przestrzeganie których chcielibyśmy Cię prosić:

Obszary tematyczne, jakie możesz poruszać na tym forum dotyczą przede wszystkim diagnostyki i leczenia niepłodności w takim zakresie, w jakim generalnie zajmują się tym specjalistyczne kliniki leczenia niepłodności, czyli:
 1. diagnozowanie niepłodności małżeńskiej,
 2. specjalistyczne leczenie: badania, zabiegi, leki;
 3. procedury i techniki wspomagania rozrodu (inseminacja, IVF, ICSI);
 4. zagrożenia wczesnego etapu ciąży (pierwszy trymestr)(z wyłączeniem interpretacji wyników badań - morfologii, HCG, moczu, genetycznych, prenatalnych itp.);
 5. poronienia - przyczyny, badania, leczenie.
To forum nie jest poświęcone szeroko rozumianej tematyce "Zdrowie kobiety", dlatego wszelkie pytania nie dotyczące ww. zakresu (np. antykoncepcja, poród, menopauza i inne problemy kierowane do ginekologów ogólnych) będą usuwane przez moderatorów. Nie analizujemy także szeroko rozumianego zdrowia mężczyzny (wyniki nasienia, hormonów) jeśli problem nie jest bezpośrednio wpisany w kliniczny obraz leczenia niepłodności.

 1. Specjalnie dla was uzupełniamy naszą linkownię o najczęściej zadawane na tym forum pytania. Zajrzyjcie tam proszę, może jest tam już odpowiedź na wasze pytanie.
  Możecie również przejrzeć wcześniej zadawane pytania. Padło ich tutaj już bardzo wiele, jest więc duże prawdopodobieństwo że ktoś przed wami pytał o nurtujący również was problem (w tym celu skorzystajcie z wyszukiwarki). Pozwoli wam to lepiej (szczegółowiej) sformułować pytanie i otrzymać bardziej satysfakcjonującą odpowiedź.
  Szanujcie czas naszych ekspertów. Nasi eksperci mogą nie odpowiedzieć na Twoje pytanie, szczególnie jeśli uznają, że temat ten był już wielokrotnie poruszany i wszelkie informacje, o które pytasz znajdziesz w linkowni lub wśród wcześniej udzielonych odpowiedzi.
 2. Zadając pytanie pamiętajcie proszę, że niepłodność jest bardzo złożoną chorobą, która dotyka pary i o ile nasi eksperci mogą wam pomóc zrozumieć czy też zinterpretować wyniki poszczególnych badań i oznaczeń, to nie są w stanie wyciągnąć głębszych wniosków na podstawie tak fragmentarycznych informacji. Nie domagajcie się postawienia diagnozy. To po prostu NIEMOŻLIWE.
 3. Zadając pytanie, jasno sformułuj w temacie czego ono dotyczy. Nie pisz tak: "Mam pytanie" lub "Proszę o odpowiedź". Napisz np. "Stosunek LH do FSH" albo "Przeciwciała antykardiolipinowe", co pozwoli innym łatwo zorientować się czego pytanie dotyczy. Prosząc o odniesienie się do wyników badań, dokładnie zacytuj wszystkie parametry w treści postu.
 4. Praca naszych ekspertów na forum nie stanowi kontynuacji wizyt mających miejsce w ich gabinetach. Zadając pytanie nie nawiązuj do nich. Nie czyn tez żadnych odniesień do nazw konkretnych ośrodków leczenia niepłodności czy nazwisk lekarzy. Redagując pytanie zadbaj, aby zawierało ono maksymalnie dużo informacji na temat Twojej sytuacji klinicznej, a nie wybranego miejsca leczenia.
 5. NIGDY nie odpowiadaj na tym forum przed ekspertem ani nie wyręczaj eksperta w jego pracy. Takie posty będą bezwarunkowo kasowane. Jeżeli poruszony temat wydaje ci się szczególnie interesujący możesz go kontynuować po wypowiedzi eksperta, zadając kolejne pytania.
 6. NIGDY nie dokonuj zmian w treści lub tytule zatwierdzonego wcześniej pytania, zwłaszcza jeśli ekspert udzielił już na nie odpowiedzi. Zaistnienie takiej sytuacji będzie skutkowało usunięciem całego tematu
 7. Administratorzy i moderatorzy nadzorując forum mogą dzielić, łączyć, przesuwać i kasować fragmenty postów, pojedyncze posty a nawet całe wątki

Pamiętaj też, proszę, o ogólnych zasadach obowiązujących na forum Stowarzyszenia Nasz Bocian, czyli:
 1. Zastanów się na jaki temat będziesz pisać i znajdź forum najbardziej odpowiadające temu tematowi. Posty nie odpowiadające tematowi forum mogą być skasowane przez moderatorów.
 2. Zanim rozpoczniesz nowy wątek sprawdź czy nikt przed tobą nie pisał już w tej sprawie. Do przeszukiwania forum najlepiej użyć wyszukiwarki.
 3. Administratorzy i moderatorzy nadzorując forum mogą dzielić, łączyć, przesuwać i kasować posty a nawet całe wątki, dlatego jeżeli twój post lub wątek zniknie nie umieszczaj go ponownie w tym samym miejscu, tylko napisz do administratora (admin@nasz-bocian.pl) z prośbą o wyjaśnienie.
 4. Gdy nie jesteś pewien(a) jak coś zrobić napisz post w dziale PORTAL NASZ BOCIAN. Oczywiście sprawdzając uprzednio czy nikt wcześniej o to nie pytał.
 5. Pisząc post stosuj zasady netykiety. Nie cytuj całych wiadomości a jedynie fragmenty do których się odnosisz, nie krzycz (nie pisz dużymi literami) bez potrzeby, nie nadużywaj ikonek i kolorów, które powodują nieczytelność Twojego postu ale też nie ograniczaj się za bardzo ;-) .
 6. Stowarzyszenie Nasz Bocian ani Eksperci Stowarzyszenia wypowiadający się na forach nie ponoszą odpowiedzialności za wykorzystanie tekstów czy podawanych interpretacji badań. Jedynie badanie lekarskie i konsultacja pozwalające na przeanalizowanie danych medycznych w sposób całościowy upoważniają do sformułowania diagnozy i zaplanowania leczenia. Prowadzenie forów eksperckich jest formą akcji edukacyjnej, a porady ekspertów nie powinny być wykorzystywane jako rozpoznania lekarskie.
Mamy nadzieję, że te zasady uprzyjemnią nam wszystkim korzystanie z tego forum

Administratorzy forum Stowarzyszenia "Nasz Bocian"

Krzysiek
Posty: 1541
Rejestracja: 16 sty 2002 01:00

Post autor: Krzysiek »

Informuję, że w związku z ogromną ilością postów, w których przewijają się stale te same pytania, od 01.08.2004 na forum eksperckim zaszła poważna zmiana. Post / pytanie zadane na tym forum nie jest widoczne od razu dla wszystkich forumowiczów. Czeka ono na zatwierdzenie przez jedną z osób z grona moderatorów. Moderatorzy nie zatwierdzą pytań niezgodnych z dopuszczalnym zakresem tematycznym, ani też takich, na które odpowiedź łatwo można znaleźć na tym forum. Moderatorzy mogą, ale nie muszą podesłać autorowi link do zadanego już na tym forum analogicznego pytania, na które ekspert już udzielił odpowiedzi. Eksperci udzielą odpowiedzi tylko na pytanie wcześniej zatwierdzone. Wszelkich wyjaśnień dotyczących mechanizmu działania tego systemu udzielam pod adresem admin@nasz-bocian.pl

Zablokowany

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”