laparoskopia w diagnostyce niepłodnośći niewyjaśnionego poch

dr n. med. Jan Domitrz
Od 1989 roku pracuje w Zakładzie Endokrynologii Ginekologicznej AM w Białymstoku kierowanym przez dr hab. Sławomira Wołczyńskiego. Od 1991 roku jest członkiem Zespołu IVF ET kierowanego przez prof. Mariana Szamatowicza. Zajmuje się szeroko rozumianą medycyną rozrodu a w szczególności endokrynologią rozrodu oraz embriologią. Przyjaciel Naszego Bociana.

Prof. dr hab. Jacek Szamatowicz
Od 1990 roku pracuje w Klinice Ginekologii AM w Białymstoku kierownej przez prof. Mariana Szamatowicza. Od 1993 czynnie uczestniczy w pracach zespołu pozaustrojowego zapłodnienia. Tematem szczególnego zainteresowania jest medycyna rozrodu oraz endoskopia.

Moderator: Osoby zatwierdzające - niepłodność

ODPOWIEDZ
annna252
Posty: 94
Rejestracja: 26 cze 2010 14:21

laparoskopia w diagnostyce niepłodnośći niewyjaśnionego poch

Post autor: annna252 »

Panie doktorze, już od 8 lat usiłuję zajść w ciążę, od 1,5 roku prowadzimy z mężem diagnostykę, wszystkie badania wychodzą dobrze, ciągle nie wiadomo dla czego nie zachodzę w ciążę. Chcę podejść do inseminacji, ale że jest to bardzo kosztowne wcześniej chcę zrobić jeszcze laparoskopię (HSG nie wykazało nieprawidłowości). Panie Doktorze czy laparoskopia w przypadku nie wyjaśnionej niepłodności, bez konkreynych wskazań do jej wykonania, jest wskazana?
Czy może ona wnieść jakieś istotne informacje w diagnostyce? Czy lepiej nie robić tak inwazyjnego zabiegu?

Jan Domitrz
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 15811
Rejestracja: 14 lut 2002 01:00

Re: laparoskopia w diagnostyce niepłodnośći niewyjaśnionego

Post autor: Jan Domitrz »

taką decyzję powinien podjąć lekarz po przeanalizowaniu całgo obrazu przy prawidłowym obrazie HSG braku nieprawidłowości w USg i braku obciążen w wywiadzie nie jest to badanie konieczne Warunkiem do IUI są drożne jajowody a to potwierdzono w HSG ale tak jak powiedziałem powinna to być decyzja lekarza . Zabieg nie jest bardzo inwazyjny wbrew temu co PAni pisze Z poważaniem JD

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niepłodność - pytania do eksperta z Białegostoku”