Przeciwciała przeciw plemnikowe

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr Katarzyna Tatar – embriolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kierunek: biotechnologia medyczna. W InviMed w Katowicach pracuje od 2016 roku. Swoją pracę wykonuje z pasją, traktując każdego pacjenta indywidulanie. W trakcie pracy zawodowej nieustanie podnosi swoje kompetencje oraz poszerza wiedzę na polskich oraz zagranicznych szkoleniach i konferencjach. Członkini Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

ODPOWIEDZ
kaa.piotrowska
Posty: 1
Rejestracja: 02 kwie 2020 21:29

Przeciwciała przeciw plemnikowe

Post autor: kaa.piotrowska »

Dzień dobry,
Dzisiaj na warsztatach online zadałam panu pytanie odnośnie nasienia, czy przy in vitro jest oczyszczane z przeciwciał przeciw plemnikowych. Zaproponował pan, żeby zadać to pytanie na forum, więc zadaje ;) . Proszę o odpowiedź jak to jest z tymi przeciwciałami, bo immunolog twierdzi, że nie zna takiej metody, która mogłaby oczyścić nasienie z w/w przeciwciał i zasugerował, żeby przez 4-5 tyg brać steryd, ale wtedy bardzo spadają parametry nasienia i nie wiem czy się na to decydować.
Pozdrawiam,
Katarzyna Piotrowska

Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 102
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Re: Przeciwciała przeciw plemnikowe

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,

w odpowiedzi na Pani pytanie chciałbym wyjaśnić, ze skuteczność technik w zakresie skutecznego odzyskiwania plemników nie biorących udziału w reakcji przeciwciał przeciw plemnikom są sprzeczne. Większość doniesień wskazuje na ograniczone powodzenie, ze względu na duże trudności w oczyszczeniu z powierzchni plemników ASA - Anti Sperm Antibody - przeciwciał przeciw plemnikowych przy użyciu jakiejkolwiek metody płukania.

Polecam również informacje zawarte na stronie: https://parenting.pl/przeciwciala-przeciwplemnikowe

Pozdrawiam
Robert Szachoń

ODPOWIEDZ

Wróć do „Embriologia - pytania do eksperta”