Jakość plemnika a utrzymanie ciąży

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr Katarzyna Tatar – embriolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kierunek: biotechnologia medyczna. W InviMed w Katowicach pracuje od 2016 roku. Swoją pracę wykonuje z pasją, traktując każdego pacjenta indywidulanie. W trakcie pracy zawodowej nieustanie podnosi swoje kompetencje oraz poszerza wiedzę na polskich oraz zagranicznych szkoleniach i konferencjach. Członkini Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

ODPOWIEDZ
Papryka1234
Posty: 3
Rejestracja: 07 lip 2019 12:06

Jakość plemnika a utrzymanie ciąży

Post autor: Papryka1234 »

Dzień dobry,

Czy mogłabym poprosić o opinię czy słaba jakość plemnika (np. z grupy IV w badaniu MSOME) może wpłynąć na poronienie takiej ciąży mimo iż badania genetyczne zarodka po poronieniu nie wykazały anomalii w ilości chromosomów?
Aktualnie jestesmy po 4 poronieniach, w 2 przypadkach robilismy badania genetyczne (Nifty w ciązy zakończonej w 19tc, Zwykłe genetyczne badanie zarodka po poronieniu w ciązy 9tc), nasze kariotypy są prawidłowe, natomiast badania nasienia męża wykazały w Badaniu MSOME 0% plemników prawidłowych I grupy, 4% II grupy, 16% III, 80% IV. Fragmentacja DNA 26%. W zwykłej morfologii plemników prawidłowej budowy było z kolei 9%.

W ciąże zachodzimy szybko naturalnie, jesteśmy pod kontrolą immunologa który w ostatniej ciązy przypisał nam odpowiednie leki, natomiast ciąża była jeszcze krótsza niż poprzednia.

Czy jest w naszym przypadku sens przystąpienia do InVitro z selekcją plemników i badaniem genetycznym zarodków poza równoległym leczeniem immunologicznym? Czy możliwe aby poronienia były spowodowane zapłodnieniem takim plemnikiem z grupy IV?

Dziękuję serdecznie za pomoc
----------------------
11.2016[*]7tc
03.2017[*]8tc
11.2017[*]19tc clexan,acard,luteina
05.2019[*]9tc szczepienia,clexan,acard,encorton,luteina

Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 102
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Re: Jakość plemnika a utrzymanie ciąży

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,
w opisanym przypadku (nawracające poronienia) zalecana byłaby metoda IMSI, w której Embriolog będzie wybierał do procedury IMSI plemniki II klasy (a takie wg badania MSOME są obecne).

Z poważaniem
Robert Szachoń

ODPOWIEDZ

Wróć do „Embriologia - pytania do eksperta”