36 lat, invitro

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr Katarzyna Tatar – embriolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kierunek: biotechnologia medyczna. W InviMed w Katowicach pracuje od 2016 roku. Swoją pracę wykonuje z pasją, traktując każdego pacjenta indywidulanie. W trakcie pracy zawodowej nieustanie podnosi swoje kompetencje oraz poszerza wiedzę na polskich oraz zagranicznych szkoleniach i konferencjach. Członkini Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

ODPOWIEDZ
Myszka683
Posty: 25
Rejestracja: 14 sty 2018 18:55

36 lat, invitro

Post autor: Myszka683 »

Witam serdecznie,
Mamy po 36 lat i kilka lat starań o potomstwo. Generalnie nie znaleziono przyczyny naszych niepowodzeń. Chcemy podejść do invitro i nie chcemy mrozić zarodków ze względu,na to że chcemy tylko raz podejść do procedury. Nasza p.Doktor powiedziała,że możemy pobrać 4 komórki, ale tak naprawdę nic nie wiadomo, bo może zapłodnić się 1, 4 bądź żadna komórka. Niestety nie otrzymaliśmy infomracji jaka jest szansa na zapłodnienie 1 komórki w naszym przedziale wiekowym, jakie są statystyki. Wiemy,że może być różnie i trzeba się z tym liczyć ale liczymy na to,że są jakieś przybliżone dane, które pomogą mam podjąć dość trudną decyzję. Być może 4 komórki to za mało? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 102
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Re: 36 lat, invitro

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,
o szansie na zapłodnienie decyduje wiele czynników takich jak:
- wiek Pacjentki
- jakość oocytów
- parametry nasienia
Tak więc bez tych parametrów trudno jest określić statystyczną szanse na zapłodnienie.
Proszę wziąć pod uwagę, że poza zapłodnieniem komórki - istotna jest również jakość zarodka. A nie zawsze zapłodniona komórka, osiąga prawidłowy i rokujący zarodek.

Jeśli nie chcecie Państwo mrozić zarodków, uzyskanie 4 i więcej komórek (potencjalnych zarodków) rozmija się z Państwa planem.

Myszka683
Posty: 25
Rejestracja: 14 sty 2018 18:55

Re: 36 lat, invitro

Post autor: Myszka683 »

Nie wiem czy dobrze zrozumialam.. Chodzi oto że powyżej 4 komórek istnieje bardziej realna szansa na zamrażanie komórek? Oczywiście liczymy się z tym, że jeśli uzyskamy więcej niż 1 zarodek to mrozimy. Tylko czy pobierając np.4 komórki nie zmniejszamy sobie szansy już na starcie i czy wogole pochodzenie do invitro ma sens. Chociaż aż chce się powiedzieć że jak najbardziej.. Lekarz twierdzi, że mąż ma dobre parametry nasienia, niestety na chwilę obecną pamiętam tylko że ma 4% plemników o prawidłowej budowie, ale wiem, że jest ich strasznie dużo. Oboje mamy po 36 lat. A co się dzieje z zarodkami o słabej jakości? Czy w ostateczności decyzja do nas należy czy je wykorzystujemy czy nie? Czy lekarz prowadzący o tym decyduje?

Wiek to 36lat.
Nasienie: całkowita ilość w ejakulacie 124ml, ruch postępowy 40%, ruch całkowity 48%,ruch w miejscu 8%,brak ruchu 52%.o prawidłowej budowie 4%,nieprawidłowe główki 75%,nieprawidłowe wstawki 17%,nieprawidlowe witki 3%.

Co do jakości ocytkow nie wiadomo. Powiedzmy, że są dobrej jakości, jaka jest teraz szansa, że zapłodni się 1 komorka z 4 pobranych?

Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 102
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Re: 36 lat, invitro

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,
zarodki niskiej jakości nie są transferowane i nie są mrożone. Decyzję o tym podejmuje zespół laboratorium embriologicznego na podstawie oceny rozwoju zarodka.
Myszka683 pisze:Co do jakości ocytkow nie wiadomo. Powiedzmy, że są dobrej jakości, jaka jest teraz szansa, że zapłodni się 1 komorka z 4 pobranych?
Na takiej podstawie nikt nie oceni szans na zapłodnienie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Embriologia - pytania do eksperta”