Proszę o ocenę sytuacji i radę.

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr inż. Małgorzata Żelechowska-Szachoń, starszy embriolog, specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice
Małgorzata Żelechowska-Szachoń to doskonała embriolog, magister biologii, magister inżynier biotechnologii, starszy embriolog oraz specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice. Pracuje, wkładając w to całe serce. Stale się doskonali i poszukuje nowych obszarów rozwoju, dzięki czemu z roku na rok staje się coraz lepszym ekspertem w swojej dziedzinie. Przemiła osoba, zawsze otwarta na pytania pacjentów.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

Zablokowany
Szpilkaa
Posty: 15
Rejestracja: 21 mar 2013 13:22

Proszę o ocenę sytuacji i radę.

Post autor: Szpilkaa »

Dzień dobry,

Jesteśmy po 3 ICSI - ja mam endometriozę, mąż pojedyncze plemniki w ejakulacie, morfologia 0%, oboje wszystkie hormony w normie.

Pierwsze (2014) (Vitrolive Szczecin) - z 6 zapłodnień uzyskano 2 zarodki, jeden przestał się rozwijać w 2 dobie, 1 zarodek 8A1, transfer w 3 dobie - mamy Synka.

Drugie (2016) (Vitrolive Szczecin) - z 6 zapłodnień, uzyskano 4 zarodki, trzy przestały się rozwijać w 4 dobie, transferowana 1 blastocysta 322, niepowodzenie.

Trzecie (2018) (Medart Poznań) - z 11 zapłodnień 10 zarodków, 9 (!) przestało się rozwijać w 4 dobie, transferowana 1 blastocysta 5AA, zastosowano embryoglue.


Chcielibyśmy podejść do kolejnej próby, jakie kroki powinniśmy podjąć żeby jak najlepiej się do niej przygotować? Jakie badania zrobić żeby wykryć dlaczego zarodki przestają się rozwijać w 4 dobie (i czy można temu jakoś zapobiec?), może immunologiczne, genetyczne, MSOME, SCD? Dlaczego nie udaje się uzyskać więcej zarodków? Czy powinniśmy coś suplementować żeby podnieść jakość materiału? Czy transfer w 3 dobie faktycznie jest takim złym pomysłem że przeprowadza się go tylko wtedy kiedy zarodki nie rokują na rozwój blastocysty, żeby przetransferować cokolwiek? (u nas dał ciążę.) Czy powinniśmy poszukać kliniki z lepszym laboratorium?

Będę bardzo wdzięczna za odpowiedzi.
Starania od 2009r.
-> 03.2012 laparo,histero,hsg - endometrioza III st.,
-> 12.2012 badanie M - oligozoospermia,
-> 09.2013 ruszamy z przygotowaniami do ivf, przygotowujemy grunt czyli laparo, histero i łyżeczkowanie,
-> 12.2013 pierwsza wizyta w Vitrolive,
-> 02.2014 ISCI,
-> 10.2014 Synuś <3
-> 04.2016 zaczynamy od nowa!
Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 117
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Re: Proszę o ocenę sytuacji i radę.

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,
nieprawidłowy rozwój zarodków od 3 doby świadczy o czynniku męskim.
Zaleca się wykonanie badania MSOME i SCD w celu szczegółowego sprawdzenia morfologii i stopnia fragmentacji chromatyny. Do tych badań wymagana jest minimalną koncentracja plemników (MSOME 1mln plemników ruchliwych/ SCD 2 mln ogólnej liczby plemników), aby wynik miał wartość diagnostyczną.
W Państwa przypadku zaleca się transfer blastocysty. Tylko hodowla do dnia 5 pozwala ocenić cały przebieg hodowli zarodków i dzięki temu wybrać zarodek o najlepszych rokowaniach.

Z poważaniem
Robert Szachoń
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Embriologia - pytania do eksperta”