niskie HBA

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr inż. Małgorzata Żelechowska-Szachoń, starszy embriolog, specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice
Małgorzata Żelechowska-Szachoń to doskonała embriolog, magister biologii, magister inżynier biotechnologii, starszy embriolog oraz specjalista ds. jakości w Ośrodku i Banku InviMed Katowice. Pracuje, wkładając w to całe serce. Stale się doskonali i poszukuje nowych obszarów rozwoju, dzięki czemu z roku na rok staje się coraz lepszym ekspertem w swojej dziedzinie. Przemiła osoba, zawsze otwarta na pytania pacjentów.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

Zablokowany
micka_m
Posty: 1
Rejestracja: 02 mar 2017 09:54

niskie HBA

Post autor: micka_m »

Szykujemy się do pierwszej procedury, mąż ma niskie HBA 40% dodatkowo morfologie 2%, fragmentacja DNA 14%, kariotypy prawidłowe, AZF też w porządku

Czy w takim przypadku powinniśmy wybrać metodę PICSI czy wystarczy IMSI? Czy są jeszcze dodatkowe procedury jakie należałoby zastosować aby zwiększyć skuteczność pierwszej procedury w takim wypadku?
Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 117
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Re: niskie HBA

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,

Wskazaniem do wykonania procedury PISCI jest nieprawidłowy wynik testu HBA.
Jeżeli występuję również nieprawidłowa budowa plemników - teratozoospermia (<4% prawidłowych form plemników) zaleca się wykonanie procedury hbIMSI.

hbIMSI jest to metoda zapłodnienia in vitro IMSI z użyciem plemnika właściwie reagującego z hialuronianem (test HBA). Technika IMSI pozwala na wybór plemnika o prawidłowej morfologii (budowie) na podstawie powiększenia obrazu mikroskopowego do 6600 razy.
W klinikach InviMed w każdej procedurze IMSI stosuje się dodatkową selekcję plemnika w oparciu o reakcję z hialuronianiem - czyli hbIMSI.

Wskazania do hbIMSI:
1. Pacjenci w wieku powyżej 38 lat,
2. Pacjenci z nieprawidłowym wynikiem testu HBA, SCD i MSOME,
3. Pacjenci, u których zdiagnozowano teratozoospermię
4. Powtarzające się niepowodzenia procedur in vitro ICSI (niski odsetek rozwijających się zarodków, niska jakość zarodków w 3 i 5 dobie, brak implantacji),
5. Nawracające poronienia po in vitro ICSI,
6. Użycie do in vitro nasienia uzyskanego dzięki biopsji jądra (MESA – TESE),
7. Użycie do in vitro ICSI zamrożonego nasienia z bardzo małą liczbą plemników (zwykle znacznie mniej niż 0,1 miliona na mililitr nasienia).
Zablokowany

Wróć do „Archiwum - Embriologia - pytania do eksperta”