Miejsce na Twoją reklamę

Czy zarodek był prawidłowy

Na pytania odpowiadają:
mgr inż. Robert Szachoń, kierownik laboratorium embriologii kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwent Biotechnologii SGGW w Warszawie. Pracuje w InviMed od 2011 roku, stale poszerza swoją wiedzę i doświadczenie, uczestnicząc w licznych krajowych i zagranicznych konferencjach naukowych. Aktywny członek PTMRiE oraz ESHRE.
mgr Katarzyna Tatar – embriolog z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Katowicach.
Absolwentka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, kierunek: biotechnologia medyczna. W InviMed w Katowicach pracuje od 2016 roku. Swoją pracę wykonuje z pasją, traktując każdego pacjenta indywidulanie. W trakcie pracy zawodowej nieustanie podnosi swoje kompetencje oraz poszerza wiedzę na polskich oraz zagranicznych szkoleniach i konferencjach. Członkini Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii.

Moderator: osoby zatwierdzajace - embriolog

ODPOWIEDZ
KatarzynaS86
Posty: 52
Rejestracja: 14 paź 2014 16:10

Czy zarodek był prawidłowy

Post autor: KatarzynaS86 »

Dzień dobry, mam 34 lata jest to nasze 1podejscie, o dziecko staramy się 7 lat, były różne metody bez powodzenia, przed podejściem do in vitro zostały wykonane badania hormonalne (w normie) amh 1.14, genetyczne też ok oraz fragmentacja dna plemników i badanie w powiększeniu z uwagi na obniżoną liczbę, badania wyszły w normie, niepłodność idiopatyczna, decyzja o ICSI z uwagi na większą skuteczność. Krótki protokół poprzedzony przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych i histeroskopią podczas której usunięto polipa długości szyjki nadchodzącego na macice (ogólnie cały kanał rodny był zatkany i to też stanowiło przeszkodę), stymulacja szła słabo mimo gonal f225 j. i Menopur 75j. były 2 pęcherzyki wiodące i 3 małe. Punkcja była 11.08 około godziny 12 pobrano 1 komórkę, drugi pęcherzyk był pusty, następnego dnia po godzinie 9 tel z laboratorium, że komórka była w pełni dojrzała, bardzo dobrych parametrów i prawidłowo się zapłodniła, komórki równych wielkości, bez fragmentacji, umówiono mnie na transfer 13.08 transfer odbył się po godzinie 12 czyli po około 49h, zarodek miał już 5 blastometrów, embriolog powiedział że były 4 i już zaczął się kolejny podział i że zarodek jest wysokiej jakości, wszystkie komórki równej wielkości. Moje pytanie czy faktycznie w 49h od punkcji zarodek może mieć już 5 komórek czy to za wcześnie? Podobno przy małej ilości zarodków dobrej jakości nie powinno się ich zbyt długo hodować i dlatego zaleca się podawanie w 2-3dobie?

Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 97
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Czy zarodek był prawidłowy

Post autor: Robert Szachoń »

Dzień dobry,
zarodek w drugiej dobie po OPU może mieć 5 blastomerów. Oprócz liczby blastomerów istotna jest również: ocena ich wielkości, obecność fragmentacji i/lub multinuklecji itp.

W kwestii hodowli zarodków - rekomenduje się hodowlę zarodków do stadium blastocysty (dzien 5/6 po OPU) niezależnie od liczby uzyskanych zarodków. Pozwala to najlepiej wybrać zarodek do transferu.

Z poważaniem
Robert Szachoń

KatarzynaS86
Posty: 52
Rejestracja: 14 paź 2014 16:10

Czy zarodek był prawidłowy

Post autor: KatarzynaS86 »

Dzień dobry, dziękuję za odpowiedź. Zarodek się przyjął 12dpt betahcg wynosiła 79,9 i rośnie.

Robert Szachoń
Ekspert Bociana
Posty: 97
Rejestracja: 27 cze 2017 12:08

Czy zarodek był prawidłowy

Post autor: Robert Szachoń »

Gratuluję i trzymam kciuki.

Pozdrawiam
Robert Szachoń

ODPOWIEDZ

Wróć do „Embriologia - pytania do eksperta”