dokumentacja czasu leczenia do refundacji

Dagmara Korbasińska, Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
Departament Matki i Dziecka zajmuje się realizacją programu zdrowotnego „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”

Moderator: Osoby zatwierdzające - NPLN 2013-2016 MZ

Zablokowany
Aga-p3
Posty: 235
Rejestracja: 20 wrz 2013 22:35

dokumentacja czasu leczenia do refundacji

Post autor: Aga-p3 »

Od kilku lat staramy się o dziecko. Zaczęliśmy od wizyt u zwykłego ginekologa. Miałam zrobione badania hormonalne, kilkukrotnie usg (wyszedł polip), usuniętą nadżerkę. Po paru miesiącach lekarz zasugerował zbadanie nasienia. Udaliśmy się do kliniki - po badaniach nasienia okazało się co jest przyczyną- niecały milion plemników z czego tylko pojedyncze wykazują zdolność ruchu. Otrzymaliśmy informację, że jedyne wyjście to skorzystanie z nasienia dawcy. Tak więc po 1 miesiącu badań i diagnozie zakończyliśmy wizyty w tamtej klinice i zmieniliśmy na inną.
w tej drugiej klinice znaleźliśmy przyczynę- gen mukowiscydozy.
Jesteśmy zarejestrowani do refundacji.
I mamy przeogromny problem z udokumentowaniem czasu leczenia.
Czy jest to pierwsza moja wizyta u ginekologa (wrzesień 2012)czy może data pierwszego badania nasienia(sierpień 2013) czy wynik badania genetycznego (marzec 2014).
Co jest dokumentacją w takim przypadku? Podobno potrzebny jest czas leczenia- ale tu nie ma możliwości leczenia.
Będziemy wdzięczni za jakąkolwiek podpowiedź.

Ekspert MZ
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 31
Rejestracja: 24 mar 2014 21:07

Re: dokumentacja czasu leczenia do refundacji

Post autor: Ekspert MZ »

Decyzję w zakresie interpretacji informacji zawartych w dokumentacji medycznej może podjąć tylko i wyłącznie lekarz.
Posiadana dokumentacja musi wskazywać lub zawierać informacje, że udzielane świadczenia (porady, wizyty, badania) były związane w leczeniem niepłodności. Nie każda bowiem wizyta u lekarza ginekologa-położnika jest wizytą związaną z tym problemem zdrowotnym.
Przed kwalifikacją, mogą Państwo skonsultować się zarówno z lekarzem ginekologiem w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, lub lekarzem z podmiotu realizującego Program. Jednak konsultacja w tym drugim przypadku, kiedy będzie to świadczenie poza Programem (wizyta nieobowiązkowa) zapewne będzie oferowana komercyjnie. Ministerstwo Zdrowia, ani żadna osoba w nim zatrudniona, nie może interpretować dokumentacji medycznej.

Zablokowany

Wróć do „Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia”