Dokumenty potwierdzające czas leczenia

Dagmara Korbasińska, Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
Departament Matki i Dziecka zajmuje się realizacją programu zdrowotnego „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”

Moderator: Osoby zatwierdzające - NPLN 2013-2016 MZ

Zablokowany
ninaa31
Posty: 48
Rejestracja: 03 paź 2013 12:47

Dokumenty potwierdzające czas leczenia

Post autor: ninaa31 »

Witam,


Mam pytanie, jaki może być dokument potwierdzający w naszym przypadku ponad 12 miesięczny czas starań o ciąże.
O dziecko staramy się od ponad 3 lat. W listopadzie 2012 byłam na wizycie u endokrynologa i mówiłam, że nie mogę zajść w ciąże.
Po przebadaniu moje wyniki okazały się dobre.
Mąż zrobił badanie nasienia w październiku 2013, w marcu 2014 był na 1 wizycie u androloga, wczoraj dowiedzieliśmy się, że w naszym przypadku tylko in vitro, ponieważ mąż ma tak słabe wyniki nasienia (poniżej 1,5 mln/ml).
I teraz nie wiem, czy 12 miesięczny okres leczenia liczy się:
1. od mojej wizyty u endokrynologa (listopad 2012)
2. od badania nasienia męża (październik 2013)
3. od wizyty męża u androloga (marzec 2014).


Proszę o poradę.

Dagmara Korbasińska
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 30
Rejestracja: 24 mar 2014 21:06

Re: Dokumenty potwierdzające czas leczenia

Post autor: Dagmara Korbasińska »

Kwalifikacja do Programu odbywa się na podstawie dokumentacji medycznej potwierdzającej bezwzględną przyczynę niepłodności, albo nieskuteczne (a zgodne z rekomendacją i standardami praktyki lekarskiej) leczenie niepłodności w okresie 12 miesięcy poprzedzających zgłoszenie do Programu. W związku z faktem, iż do Programu mogą się zakwalifikować pary cierpiące na różne rodzaje niepłodności, nie określono rodzaju dokumentów, jakie para powinna ze sobą mieć. W zależności od rodzaju niepłodności, powinna być to dokumentacja medyczna potwierdzająca ten właśnie rodzaj niepłodności oraz fakt leczenia się z jej powodu.
Dokumentację medyczną stanowią: historia zdrowia i choroby, skierowanie do szpitala lub innego podmiotu, skierowanie na badanie diagnostyczne lub konsultację, zaświadczenie, orzeczenie, opinia lekarska, karta informacyjna z leczenia szpitalnego.
Lekarz z ośrodka realizującego Program może stwierdzić, że przedstawiona dokumentacja medyczna nie jest wystarczająca do określenia kryteriów kwalifikacji i zdecydować o konieczności przeprowadzenia dodatkowych badań.

Zablokowany

Wróć do „Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia”