PGD

Dagmara Korbasińska, Dyrektor Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia
Departament Matki i Dziecka zajmuje się realizacją programu zdrowotnego „Program – Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013 – 2016”

Moderator: Osoby zatwierdzające - NPLN 2013-2016 MZ

Zablokowany
Aga-p3
Posty: 235
Rejestracja: 20 wrz 2013 22:35

PGD

Post autor: Aga-p3 »

Witam,
czy badanie pgd wchodzi w zakres in vitro w ramach programu? Jesteśmy obciążeni nosicielstwem mukowiscydozy.

Z góry dziekuję za odpowiedź.
Aga-p

Dagmara Korbasińska
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 30
Rejestracja: 24 mar 2014 21:06

Re: PGD

Post autor: Dagmara Korbasińska »

Program zakłada finansowanie m.in. koniecznych badań laboratoryjnych i badań dodatkowych - w celu optymalnego i bezpiecznego przeprowadzenia kontrolowanej indukcji jajeczkowania oraz oceny skuteczności indukcji.
W związku z faktem, iż badania genetyczne zarodków nie służą ww. celowi, nie jest możliwe sfinansowanie ich w ramach Programu.
Z drugiej strony, w związku z faktem, iż nie są one bezpośrednio powiązane z samą procedurą zapłodnienia pozaustrojowego, nie ma przeciwwskazań, aby para, po zakwalifikowaniu do Programu i rozpoczęciu procedury, wykonała je na swój koszt.

Robotnik
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2014 21:57

Re: PGD

Post autor: Robotnik »

Szanowna Pani,
W dokumencie Program Leczenie Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016, na stronie 5 jest napisane:
"Ze środków publicznych jest także finansowane poradnictwo i testy genetyczne służące diagnostyce ryzyka wystąpienia wad rozwojowych lub chorób i zaburzeń, które zależą od zidentyfikowanego czynnika genetycznego u jednego lub obojga rodziców."
Rozumiem, że (1.) nie można tego zdania interpretować jako zapewnienia o finansowaniu PGD lub (2.) PGD jest finansowana z innych źródeł?
Z wyrazami szacunku,
R.

Dagmara Korbasińska
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana
Posty: 30
Rejestracja: 24 mar 2014 21:06

Re: PGD

Post autor: Dagmara Korbasińska »

Cytowany fragment dotyczy koszyka świadczeń gwarantowanych (świadczeń zdrowotonych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia) i obejmuje przede wszystkim badania prenatalne.
Diagnostyka preimplantacyjna nie została w nim ujęta a co za tym idzie nie jest finansowana ze środków publicznych.

Zablokowany

Wróć do „Narodowy Program Leczenia Niepłodności na lata 2013-2016 - pytania do eksperta z Departamentu Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia”