Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 08 sty 2019 02:58 
Offline

Rejestracja: 08 sty 2019 02:30
Posty: 1
Piszemy do Pana doktora z prośbą o opinię i poradę. Przepraszam, że post jest tak długi, ale nie potrafię stwierdzić które z informacji są istotne, a które być może bez większego znaczenia.

Ponieważ staramy się o dziecko, niecały miesiąc temu postanowiliśmy się przebadać.
Pani ginekolog przeprowadziła wywiad, zrobiła mi USG, zleciła cytologię i badanie hormonów, zaproponowała też monitoring owulacji. Żeby nie tracić czasu zdecydowaliśmy się też od razu zbadać nasienie, tym bardziej, że ja mam 38, a mąż 39 lat.
Okazało się, że liczba plemników w 1 ml jest mniejsza niż 2 000 000. Pozostałe parametry w normie. Pierwsze i kolejne badanie (bo oczywiście powtórzyliśmy je tydzień później - z tym samym zresztą rezultatem) zostało przeprowadzone w zwykłym laboratorium i w zasadzie nie dowiedzieliśmy się nawet, gdzie w tym przedziale – pomiędzy „zerem” i „2 000 000” jesteśmy umiejscowieni.
Pani ginekolog, co oczywiste, poradziła nam skierować się do kliniki leczenia niepłodności.
Dodam tylko, że nie mieszkamy w Polsce, mąż jest obcokrajowcem. Ponieważ miało to miejsce przed samymi świętami, na które przyjechaliśmy do Polski, postanowiliśmy nie tracąc czasu wykonać tu pierwsze badania.

Umówiliśmy się w jednej z klinik w Katowicach i zrobilśmy kolejne badanie nasienia.

Wyniki komputerowej analizy nasienia – sca

Abstynencja seksualna (dni): 5

RUCHLIWOŚĆ I LICZBA PLEMNIKÓW (KLASYFIKACJA WEDŁUG W.H.O. 2010)

ruch postępowy szybki (typ a) - 0,00% - 0,00 mln/ml - 0,00mln/w ejakulacie
ruch postępowy wolny (typ b) - 25,00% - 0,11mln/ml - 0,46mln/w ejakulacie
ruch niepostępowy (typ c) - 25,00% - 0,11mln/ml - 0,46mln/w ejakulacie
nieruchome (typ d) - 50,00% - 0,21mln/ml - 0,91mln/w ejakulacie
typ a + b - 25,00% - 0,11mln/ml - 0,46mln/w ejakulacie
liczba plemników - 0,42mln/ml - 1,83mln w ejakulacie


Okazało się, że ze względu na małą ilość plemników nie wykonano morfologii i testu MAR (rozumiem, że w tej sytuacji wyniki badań mogłyby nie być wiarygodne?).
Przede wszystkim ucieszyliśmy się, że są plemniki, i to takie poruszające sięprawidłowo.
W kwestii ruchu pan doktor, który nas skonsultował wyjaśnił, że wynik dotyczący parametru ruchu może być nie do końca wiarygodny, ponieważ przy tak małej liczbie, gdy w polu widzenia są cztery plemniki, jeden w ruchu postępowym daje nam 25%.
Zalecił suplement (Profertil) i kolejne badane nasienia po 3 miesiącach, poza tym USG jąder i badanie poziomu następujących hormonów: FSH, PRL, E, TSH.

Usg jąder wyszło bez zarzutu. Hormony niestety nie:
W normie:
E 14,99 pg/ml
T 4,93 ng/ml
TSH 3,08 µlU/ml
Podwyższone:
FSH 20,37 mlU/ml
PRL 23,68 ng/ml

Lekarz powiedział nam, żebyśmy nie przejmowali się prolaktyną, ale podwyższony poziom FSH wskazuje na zaburzenia w procesie spermatogenezy. Jest skutkiem, a nie przyczyną problemów. Organizm wytarza więcej FSH, aby pobudzić proces spermatogenezy. Tak więc jego obniżenie go do niczego nie prowadzi?
W tej kwestii jesteśmy zdezorientowani - urolog u którego byliśmy kilka dni później, powiedział nam, że jeżeli po 3 m-cach brania suplementu nie będzie poprawy, można starać się obniżyć FSH (oczywiście po konsultacji z endokrynologiem).

Ponieważ przeczytaliśmy w internecie, że innej klinice Katowicach przeprowadza się badanie nasienia metodą MSOME, postanowiliśmy zapytać, czy z zastosowaniem tej metody przy naszych wynikach będzie możliwe wykonanie morfologii.
Po konsultacji z laboratorium, powiedziano nam, żebyśmy oddali nasienie.

Liczba plemników po raz kolejny okazała się zbyt mała. A wyniki jakie otrzymaliśmy były następujące.

Okres abstynencji (dni) 4

Uwagi: Pojedyńcze plemniki w preparacie bezpośrednim oraz w odwirowanym ejakulacie. W preparacie bezpośrednim zaobserwowano 3 plemniki w ruchu postępowym, a w odwirowanym ejakulacie 13.

Wyniki zostały przedstawione w zupełnie inny sposób, więc trudno nam je porównać.
Laborantka z którą rozmawialiśmy, wyjaśniła nam, że ponieważ plemników jest mało w uwagach odnotowana została jedynie ich liczba zaobserwowana w badanych próbkach, najpierw w preparacie bezpośrednim, potem w odwirowanym i że w takiej sytuacji nie podają wyliczeń liczby plemników w mililitrze i w całym ejakulacie.

Pan doktor przyjmujący w klinice, w której wykonano badanie i do którego udało nam się zapisać na konsultację, najwyraźnie nie wiedział jak zinterpretować wnioski laboratorium, ponieważ uparcie twierdził, że mamy tylko pojedyńcze plemniki (a więc w porównaniu do poprzedniego badania jest dużo gorzej - tam 400 000, tu pojedyńcze). Przy ewentualnym podejściu do in vitro trzeba będzie je mrozić. Zasugerował, że może być konieczna biopsja, czego przy wysokim FSH, lekarze niekoniecznie się podemują. Wspomniał nawet o nasieniu dawcy.

Ponieważ otrzymaliśmy sprzeczne informacje odnośnie jednego i tego samego badania po wizycie jeszcze raz poprosiłam o konsultację wyniku badania z laboratorium.

Laborantka wyjaśniła nam ponownie, że nie mówimy o mililitrze, czy całym ejakulacie, w (o ile dobrze zapamięałm) 10 µL preparatu bezpośredniego zaobserowano 3 plemniki w ruchu postępowym (niestety wykonujący badanie nie zaznaczył pozostałych - tych w ruchu niepostępowym i nieruchomych), a w 10 µL odwirowanego ejakulatu zaobserwowano ich 13 (niestety wykonujący badanie nie zaznaczył jakich).

Dodam jeszcze, że przy okazji oddania nasienia postanowiliśy (za radą urologa) uzupełnić badania i sprawdzić poziom LH, testosteronu wolnego i testosteronu całkowitego. Dodatkowo poprosiliśmy o zbadanie poziomu FSH i PRL, jako że w pierwszym badaniu były zawyżone.
Pani z recepcji pokierowała nas najpierw do laboratorium w celu oddania nasienia i bezpośrednio po tym na pobranie krwi. W ten sposób, po być może nawet nie 10 minutach od wytrysku, została pobrana krew do badania hormonalnego.
Otrzymane wyniki: FSH* 27.10 mlU/ml, PRL* 39.28 ng/ml, LH* 10.26 mlU/ml (1,7-8,6). [* Badania wykonano na analizatorze Cobas e411 firmy ROCHE. Wyniki uzyskane przy użyciu innych testów mogą sę różnić.]
Wyniki testosteronu wolnego i całkowitego w normie.
Oczywiście oczekiwaliśmy, że poziom FSH i PRL zapewne ponownie może okazać się być podwyższony. Niestety w odniesieniu do pierwszego badania rezultaty jeszcze bardziej odbiegają od normy.
Nieco później, niestety już po wyjściu z kliniki, zwróciliśmy uwagę na kolejność wykonania dwóch badań. I tu nasze pytanie.
Jak wytrysk wpływa na poziom hormonów u mężczyzny, a więc czy kwestia odstępu czasowego (w tym przypadku jego braku) od wytrysku do pobrania krwi w celu wykonania badań hormonalnych może mieć wpływ na poziom hormonów?
Przeszukując internet, wśród wytycznych jak przygotować się do badania nasienia, natknęliśmy się na informację, że „jeśli w dniu badania spermy pobierana jest krew celem wykonania innych badań, nasienie należy oddać zawsze po uprzednim badaniu krwi”.

Jeszcze raz bardzo prosimy o Pana opinię i radę i z góry dziękujemy.
Jakie kroki powinniśmy podjąć w tej sytuacji?
Jakie badania wykonać?
Czy naprawdę jest diametralna różnica między tymi dwoma badaniami nasienia (w przypadku pierwszego badania lekarz również wspomniał o pojedyńczych plemnikach w polu widzenia)?
Co z hormonami, czy powinniśmy skonsultować się z endokrynologiem?


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 10 sty 2019 00:13 
Offline
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Rejestracja: 20 sty 2011 22:28
Posty: 6459
Witam!
Dziękuję za zaufanie i długi, wielowątkowy list. Oczywiście, są tu zawarte tematy do dłuższej dyskusji, ale to już wykracza poza użytkowy zakres tego forum.
Skracając odpowiedź, napiszę ją w punktach:
1. Tylko IVF - grupy wiekowe
2. Konieczna wcześniejsza staranna diagnostyka andrologiczna z oceną genetyczną (tu może być przyczyna takiego skrajnego obniżenia płodności)
3. Plemniki mogą być pobrane z nasienia, po ocenie w dniu punkcji. Jeśli okażą się niepewne, plemniki z biopsji. FSH 20 nie jest przeciwskazaniem do pobrania, co jest potwierdzane w wielu ośrodkach, i taka jest moja strategia.
4. Endokrynolog nie będzie tu miał innych propozycji

5. Najważniejsze - CZAS - już go nie ma za dużo, dlatego trzeba działania podejmować na już.
Pzdr


Na górę
 Wyświetl profil  
Odpowiedz z cytatem  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Przejdź do:  
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group