Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 17 wrz 2018 16:54 

Witam. Syn 13 lat /adoptowany w wieku 1, 5 roku/ ma odwieczne problemy z zachowaniem w szkole. Jest jedynakiem, pilnowanym, wspomaganym w każdy możliwy sposób. Bardzo dużo pracujemy, syn ma prywatnie zajęcia z matematyki, angielskiego, polskiego, jestem mocno zaangażowana w jego edukację. Osiąga dobre wyniki w nauce. Klasę 6-tą zakończył z bardzo dobrą średnia 4.3 i miał tylko jedną ocenę dostateczną. Syn miałby lepsze wyniki gdyby nie jego zachowanie, którym zraża do siebie nauczycieli. Syn zmieniał szkole podstawowa 4 razy. Pierwszy raz po klasie 3. Ponieważ jest lekko nadpobudliwy, a do tego bardzo utalentowany sportowo, zalecono nam zapisanie syna do klasy sportowej, żeby mógł się rozwijać sportowo i jednocześnie *zmęczyć* i osłabić przejawy nadpobudliwości. /był diagnozowany ADHD nie stwierdzono/. W szkole ciągle były uwagi na temat tego, że błaznuje, gada, chodzi po klasie, ignoruje uwagi nauczyciela, który każe mu się uspokoić, rozśmiesza klase, dezorganizuje zajęcia. Mimo wielu rozmów, temat ciągle wracał. Główne zarzuty to właśnie gadanie, brak subordynacji, brak refleksji i wyciągania wniosków. W wyniku tego syn miał całe listy takich uwag. Część nauczycieli miała dość takiego zachowania i nie lubili syna, czemu się nie dziwię. Wielokrotnie tłumaczyłam, mówiłam, wstydziłam się i znów tłumaczyłam i tak wiecznie. W połowie 6 klasy syn zaczął mieć problemy zdrowotne, bóle głowy, o dużym nasileniu, które zaczęliśmy diagnozować. Nie wykryto niczego szczególnie niepokojącego /tak twierdzą neurolodzy/ ale EEG w czasie snu pokozuje pewne nieprawidłowości. Zalecono nam rezygnację z wyczynowego uprawiania sportu, dlatego też zdecydowaliśmy się na kolejną zmianę szkoły i szybko znaleźliśmy szkołę podstawową, do której go przenieśliśmy, chociaż łatwo nie było, bo poprawne zachowanie budziło szereg pytań i niechęć do przyjęcia go do placówki. Po zmianie syn był nawet zadowolony, miał więcej wolnego czasu, nie był przemęczony, a przede wszystkim mógł wystartować z tzw. "czystą kartą*. Obiecywał, że się zmieni, że zacznie przestrzegać zasad panujących na zajęciach szkolnych, mówił że w poprzedniej szkole miał już *łatkę*, którą ciężko było *odpiąć*. Liczyłam na to, że jest starszy, bardziej świadomy. Niestety... sytuacja się powtórzyła. Te same uwagi od różnych nauczycieli. Znowu obniżone zachowanie etc. Tłumaczenie, proszenie... zero litości. Była praca z psychologiem /prywatnie/, ale na tych zajęciach on zachowywał się tak, że psycholog patrzyła na mnie i męża...jakbyśmy wymyślali razem z nauczycielami te informacje na temat syna. Syn potrafi więc doskonale panować nad swoim zachowaniem, jeśli sytuacja tego wymaga. Niestety nie w szkole. Tam musi być w centrum uwagi. Chcę zwrócić na siebie uwagę rówieśników i pokazać nauczycielom jak bardzo ma w nosie to, że dezorganizuje im lekcje. Mimo tych wszystkich przykrych konsekwencji nie ma refleksji nad tym co robi. Kolejny rok szkolny zaczął się teraz we wrzesniu. Syn zmowu zmienił szkołę na docelową, bliżej domu, z językami których chciał się uczyć, w zupełnie nowej klasie /nabór do szkoły, która z gimnazjum stała się znowu podstawówką/. Kolejne *nowe rozdanie*, nowa klasa... *czysta kartka*. Wytrzymał 1.5 tyg, po rym czasie przyszedł z uwagą treści jak zawsze tej samej: błaznuje, rozmawia, nie reaguje na uwagi nauczyciela, rozmiesza klasę, dezorganizuje lekcje. Była kara, odkupił *grzechy*, naprawił błędy.. kolejne 1.5 tygodnia i dziś znowu to samo... kolejna uwaga, że dezorganizuje lekcje, wydaje dziwne dźwięki, błaznuje i nie reaguje na polecenia. Nie wiem co z nim już robić. Nie mam pomysłu jak z nim pracować, jak rozmawiać, a przede wszystkim czemu on to robi? Zastanawiam się czy on nad tym panuje??? Gdzie szukać pomocy? W szkole nikt nie wie o tym, że syn jest dzieckiem adoptowanym. Nie obnoszę się z tym, bo mam w tej kwestii przykre doświadczenia i szkoła to ostatnie miejsce w którym ktokolwiek chciałby mi pomóc, a wręcz przeciwnie. 98% pedagogów których spotkałam w swoim życiu z ramienia szkoły... czy nawet szkół... bo było ich wiele...to nieporozumienie!!! Ludzie, którzy nie lubią dzieci i/lub nie mają za grosz serca do nich. Ludzie którzy oceniają przez pryzmat portfela, zawodu rodziców, pochodzenia, korzeni etc a ponieważ sroce spod ogona nie wpadłam, wszystko to widzę Ten świat jest niestety bardzo niedoskonały i współczuję wszystkim rodzicom tego użerania się, braku wsparcia, niezrozumienia i oceniania. Szkoła to jedna z najgorszych instytucji, gdzie nie ma miejsca na indywidualność, realizację potrzeb, zrozumienie, czy wsparcie. Tymczasem pozostajemy ze swoimi dziećmi i ich problemami niemalże sami. Proszę o info co robić? Gdzie szukać fachowej pomocy?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 22 wrz 2018 23:44 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Dzień dobry,
po przeczytaniu Pani postu zachęcałabym do rozmowy z terapeutą rodzinnym. W mojej ocenie w ten sposób najlepiej można pomóc nastolatkowi, który jest silnie zależny od relacji rodzinnych i sam na nie mocno wpływa, tym bardziej, że wykluczono u Syna ADHD. Nie wiem, jak wygląda w Państwa rodzinie kwestia jawności adopcji, jakie mają Państwo relacje, ale warto wspólnie poszukać, co stoi za zachowaniami Chłopca, aby mu realnie pomóc.
Przepraszam za lakoniczność mojej wypowiedzi, ale wydaje mi się, że to najwłaściwsza droga. W razie pytań, proszę o wiadomość.
Pozdrawiam,
Magda Kruk-Rogucka

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]