Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 07 paź 2016 13:50 

Dzień dobry,
we wrześniu 2015r urodziła się moja córeczka, którą do tej pory karmię jeszcze piersią. Stopniowo zmniejszyłyśmy ilość karmień i w chwili obecnej pozostało nam karmienie wieczorne i w nocy. Z tych córeczka nie chce zrezygnować - wieczorem nie zaśnie bez piersi i po nocnych pobudkach (których jest zwykle 4-5) też nie uśnie inaczej. Gdyby nie fakt, że chcemy w najbliższym czasie podejść do kriotransferu zarodka, pewnie nawet bym nie myślała o zakończeniu karmienia.
Ciąża z córeczką była po krio na cyklu naturalnym - teraz też ma tak się to odbyć. Wtedy okazało się, że miałam niski poziom progesteronu na początku i lekarz zalecił przyjmowanie luteiny dopochwowo na wszelki wypadek. Teraz też może tak być i nie wiem, czy luteina dopochwowa przenika do mleka i czy przyjmując ją muszę całkowicie odstawić córeczkę od piersi.
Miałam nadzieję, że w okolicach roczku malutka sama stopniowo zrezygnuje z piersi, ale w ogóle się na to nie zanosi, a ja nie mam serca robić tego na siłę... Z drugiej strony mój wiek nie pozwala nam zbyt długo odwlekać kolejnej ciąży...
Jeśli odstawienie jest konieczne, to jak najlepiej to zrobić? Czytałam, że napar z szałwii i mięty zmniejsza ilość pokarmu - może jak będzie go mało to córeczka się zniechęci do ssania? Malutka dodatkowo jest całkowicie bezsmoczkowa, co też nie ułatwia nam wyjścia z sytuacji.
Bardzo Panią proszę o odpowiedzi na powyższe pytania i jakieś rady, wskazówki, za które z góry serdecznie dziękuję.
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 12 paź 2016 19:34 

Dzień dobry,
odpowiedź na Pani pytanie nie jest oczywista. Na pewno należy skonsultować się z lekarzem w kwestii przenikania progesteronu do mleka oraz ewentualnego wpływu dalszego karmienia piersią na kolejną ciążę. Ciąża fizjologiczna nie jest przeciwwskazaniem do karmienia, jednak nie wiem jakie są zalecenia w Pani konkretnym przypadku. Jeśli czuje Pani, że karmienie to jeden z elementów, które by Panią w drugiej ciąży stresowały, to warto śmiało i stanowczo wejść na ścieżkę odstawiania.

Co do procesu odstawienia, to najważniejsze jest Pani przekonanie o słuszności tej decyzji. Warto porozmawiać z dzieckiem (nawet tak malutkim), wytłumaczyć mu co się dzieje. Dla dziecka będzie to sytuacja nowa, ale okresy przejściowe bywają niewspółmiernie krótkie i łagodne w stosunku do obaw rodziców :)

Ze strony dziecka warto uatrakcyjnić pory posiłków stałych (poświęcić dziecku więcej uwagi, podawać jedzenie na kolorowych talerzykach etc.), podać wodę czy inny posiłek zamiast piersi, nosić ubranie utrudniające dostęp do piersi, zmienić schemat karmienia.

Ze strony Pani pomocne będą napary z szałwi, mięty, ręczne odciąganie nadmiaru pokarmu, chłodne okłady na pierś. Ilość karmień należy zmieniać stopniowo, dzięki temu uniknie Pani zastojów.

Powodzenia!
Paulina

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 2 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]