Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 08 lip 2015 15:21 

Leczymy się z mężem na niepłodność od co najmniej 6 lat, a raczej leczyliśmy. Nadeszła już pora by zaniechać prób i podjąć inną walkę jaką jest adopcja, ale nie o tym chcę tu mówić.
Poddaliśmy się trzykrotnemu zapłodnieniu In vitro, niestety nieudanemu - wczesne poronienia, lub obumarła ciąża w trzecim miesiącu. Podczas prób In vitro klinika w Katowicach z naszych badań wiedziała o słabej jakości nasienie męża i o moich policystycznych jajnikach. Nie miała zamiaru podejmować innych prób dowiedzenia się, co jeszcze może nam dolegać. Po trzeciej ciąży od lekarza prowadzącego usłyszeliśmy, „że możemy zrobić badania kariotypu ale to i tak nic nie da”.
Na własną rękę zaczęliśmy szukać i robić badania. W klinice w Łodzi stwierdzono u mnie ponad trzykrotnie podwyższone przeciwciała, m.in. przeciwłożyskowe. A w Katedrze Genetyki Klinicznej i Laboratoryjnej UM w Łodzi, po przebadaniu naszych kariotypów stwierdzono, iż mam trisomie chromosomu trzynastego. Trisomia to bardzo rzadka translokacja genów prowadząca do wczesnych poronień, lub też powodująca u dziecka zespół Patau.
W klinice w Katowicach zostały nasze zamrożone zarodki (trzy na jeden transfer). Klinika została przez nas poinformowana o badaniach i dostała kopie dokumentów. Ich odpowiedzią na to było, że albo będziemy płacić za każdy rok mrożenia zarodków, albo poddany się transferowi, albo nasze zarodki będą przekazane do adopcji prenatalnej.
Nie wiem czy chce zaryzykować kolejną nieudaną ciążę, a już tym bardziej nie wiem czy chcę by moje dziecko było tak ciężko chore. Dzieci z zespołem Patau nie są nawet leczone, większość z nich umiera w pierwszym roku życia. Poza tym czy klinika mając wiedzę o tak poważnym obciążeniu genetycznym zarodków może przekazać je do adopcji? I kolejna sprawa, czy gdyby tak się stało, para która będzie biorcą zostanie poinformowana o ryzyku?
Proszę nam powiedzieć jaki tak naprawdę mamy wpływ na dalszy los naszych zarodków, co możemy zrobić? Proszę o pomoc.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 13 lip 2015 12:12 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Witam,
Decyzje o przekazaniu zarodków podejmuje para.
Ewentualny transfer zależy od konsultacji genetycznej która określi ryzyko nieprawidłowości u potomstwa.

pozdrawiam

Michał Radwan

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 13 lip 2015 14:00 

Nie chcielibyśmy przystępować do transferu ze względu na zbyt wielkie ryzyko ciężko chorego potomstwa, i nie chcemy też przekazywać naszych zarodków innej parze - jaka opcja w świetle litery prawa nam zostaje?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 23 sie 2015 12:15 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia

Panie doktorze, czy w takiej sytuacji można by było zrobić istniejącym już zarodkom diagnostykę PGD i poznać dane dotyczące ich kondycji? Zarodki, jak rozumiem, mogą być obciązone, ale mogą być też zdrowe, o czym pacjenci się nie dowiedzą bez diagnostyki lub bez próby transferu i poczekania na rozwoj sytuacji?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 06 paź 2015 20:51 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Witam,
Diagnostyka trisomii 13 jest możliwa przed implantacją.

Odpowiedz z cytatem  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]