Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 10 paź 2012 15:08 

okres abstynencji - 4 dni
nasienie: świeże

wygląd:prawidłowy
czas upłynnienia 10
objętość(ml) 5,5
lepkość +
ph 7,5

Ogólny % ruchliwych 50 >50
ruchliwość postępowa (%)
szybka linearna 15 >25
wolna linearna i nielinearna 25
brak ruchliwości postępowej 10
brak ruchu w ogóle 50 <50

żywotność plemników (%) - żywych 50 >50
Aglutynacja -

Liczba plemników/ml - 8.790.000
ogólna liczba plemników w ejakulacie 48.300.000

Morfologia:
prawidłowe - 26%
duże - 10%
małe - 2%
gruszkowate - 55%
okrągłe - 3%
amorficzne - 1%
rozdwojone - 1%

wstawki:
nieprawidłowe - 0%
krople cytopl. - 1%

witki:
nieprawidłowe - 2%

spermatogenezy - 0%
leukocyty - 2x10 (potęga 6)
komórki nabłonkowe - 0
erytrocyty - 0

ogólny odsetek prawidłowych plemników - 6%

wynik hos-testu - 53,9%

Wydaje mi się, że nie są to dobre wyniki niestety :(( czy mamy szansę z mężem na naturalne poczęcie ??

z góry bardzo byłabym wdzięczna za odpowiedź!

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 18 paź 2012 10:42 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani

W badaniu nasienia nieprawidłowe jest stężenie plemników (powinno być powyżej 15 M/ml), jednak z uwagi na objętość 5,5 ml jest w pewnym stopniu kompensowane, pozostałe parametry są prawidłowe. Warto badanie powtórzyć by sprawdzić czy taki wynik się utrzymuje.

Szansa na ciążę naturalną oczywiście jest, jednak może być ona zmniejszona. Postępowanie należałoby uzależniać o całościowej sytuacji obojga Państwa - jeżeli na przykład starania o ciążę trwają od ponad roku do rozważenia byłoby wykonanie inseminacji.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

http://www.zajscwciaze.pl

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 18 paź 2012 13:52 

Witam!
Bardzo dziękuje Panie Doktorze za odpowiedź.
To było pierwsze badanie męża więc oczywiście zamierzamy badanie powtórzyć. Moje badania są w porządku. O ciąże staramy się już 13 miesięcy.

Mam takie pytanie: czy jest jakaś szansa na zwiększenie liczby plemników ??
Mój ginekolog poradził mi aby mąż zrobił badania hormonalne. Czy te badania mogą wykazać z jakich przyczyn jest taka mała liczba plemników??

Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź.

Pozdrawiam
Małgorzata

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 19 paź 2012 12:50 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani,

Tak jak napisałem, myślę, że najlepszą drogą będzie powtórzenie badania nasienia. Warto to zrobić i na tej podstawie decydować czy należy robić coś jeszcze. W mojej ocenie rozpoczynanie jakiegokolwiek leczenia czy wykonywanie badań hormonalnych jest przedwczesne.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 19 paź 2012 13:28 

Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź.
Bardzo Pan Doktor nam pomógł w podjęciu decyzji co dalej.

Pozdrawiam
Małgorzata

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 04 mar 2013 23:18 

Witam serdecznie!
Mój mąż zrobił powtórne badania (drugi raz). O to wyniki:

objętość (ml) - 6,0
czas upłynnienia (min) - 10
ph - 7,7
wygląd - prawidłowy
lepkość - +

aglutynacje - -
wynik HOS Testu (%) - 49,5%
żywe plemniki - 42%

koncentracja (mln/ml) - 18,39
mln/ejakulat - 110,36

Ruchliwość :
plemniki ruchliwe (P+NP) - 35% mln/ml - 6,44
ruch postępowy (P) - 20% mln/ml - 3,68
ruch niepostępowy (NP) - 10% mln/ml - 1,84
nieruchliwe (NR) - 65% mln/ml - 11,95

Morfologia plemników:
plemniki prawidłowe - 12% mln/ml - 2,21 mln/ejakulat - 13,26
plemniki nieprawidłowe - 86% mln/ml - 15,81 mln/ejakulat - 16,18

wady główki - 86%
wady wstawki - 1%
wady witki - 0%
krople cytoplazmatyczne - 2%

inne komórki:
leukocyty - 0
erytrocyty - 0
komórki nabłonkowe - 0
komórki spermatogenezy - 2%

Po wynikach z tego poprzedniego widać dużą różnicę w liczbie plemników z czego bardzo się cieszymy, tylko nie wiemy skąd takie duże rozbieżności w badaniach?? Czy to się zdarza?? Czy w związku z wynikami tego badania nasze szanse na naturalne poczęcie są większe? Bo o ciąże staramy się już 16 miesięcy. Ja miałam robione podstawowe badania hormonalne, badanie usg, kontrolę owulacji, którą potwierdzono także badaniem progesteronu. Wszystkie wyniki w normie.
Ja mam 33 lata mąż 30.

Bardzo proszę o odpowiedź i interpretację tego badania.
Z góry bardzo dziękuje!
Pozdrawiam
Małgorzata

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 12 mar 2013 12:35 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani

Ostatni wynik jest prawidłowy. Jakość nasienia jest bardzo zmienne i taka sytuacja może się zdarzać. W takiej sytuacji pozostaje pytanie który wynik właściwie charakteryzuje sytuację. Można zastanawiać się nad powtórzeniem badania nasienia kolejny raz, jednak niesie to ryzyko ciągłego wykonywania tego badania. Dalsze postępowanie zależy to w dużej mierze od Państwa, dostępne dane mówią, że połowa z par którym nie udało się uzyskać ciąży w ciągu roku, osiąga to w ciągu kolejnych 12 miesięcy. W niektórych krajach diagnozowanie płodności i leczenie zaczyna się po 2 latach starań. Dodatkowo, leczenie z na przykład inseminacjami nie będzie znacznie skuteczniejsze niż starania naturalne przy założeniu pełnego zdrowia u Pani.
Można ewentualnie zastanowić się jak bardzo szczegółowe były Pani badania i opcją do wzięcia pod uwagę przy ich prawidłowości są starania naturalne przez jeszcze kilka miesięcy (ok 6).

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 14 mar 2013 15:17 

Panie Doktorze bardzo Panu dziękuję za odpowiedź.
Ja miałam robione podstawowe badania takie jak opisałam. Być może faktycznie należało by przeprowadzić jakieś bardziej szczegółowe i wtedy podjąć decyzję. Jesteśmy umówieni z mężem na wizytę w klinice leczenia niepłodności. Mam nadzieje, że tam ewentualnie skierują mnie na jakieś bardziej szczegółowe badania, żeby potwierdzić, że u mnie na pewno wszystko jest w porządku.

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź!

Pozdrawiam
Małgorzata

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 18 kwie 2013 17:52 

Dzień dobry,
proszę o interpretację wyników męża. Co może pomóc zwiększyć ruchliwość plemników oraz poprawę morfologii? Mąż je od grudnia salfazin, teraz zaczął łykać androvit. Jestem świeżo po laparoskopii endometriozy, mamy 6 miesięcy na starania, później będę musiała brać leki, dlatego bardzo ważne jest dla mnie by poprawić ten wynik. Lekarz zapisał jedynie w/w witaminy. Poprzedni wynik wyszedł trochę lepszy jeśli chodzi o ilość plemników, niestety ruchliwość podobna. Czy z tego wyniku można odczytać iż powodem mogą być np. bakterie w nasieniu. Jakieś dwa miesiące temu miałam infekcję pochwy, może to mieć wpływ na to badanie? Czy takie bakterie same znikną, czy konieczne jest branie antybiotyków? Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
okres abstynencji - 4 dni (dolne wartości referencyjne WHO 2010)
Obj. ejakulatu 2.00 ml (1,5 ml)
Lepkość 2 cm < 2 cm
pH 7.8 >7.2
Koncentracja plemników w 1 ml 18.00 mln/ml (15 mln/ml)
Całkowita ilość plemników w ejakulacie 36.00 mln (39 mln)
Ruchliwość plemników
A - 4.0 % (ruchliwość postępowa 32%)
B - 6.0 % (Ruchliwość całkowita 40%)
C - 14 %
D - 76%
Komórki okrągłe 1.0 mln/ml <5
Odsetek plemników o prawidłowej morfologii 5.00 % > 4%
Odsetek plemników martwych 25.00 % < 42 %
Wynik badania: asthenozoospermia I/II st

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 19 kwie 2013 09:45 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Szanowna Pani

Nie udowodniono, by używanie leków mogących wpływać na pojedyncze parametry badania nasienia mogło zwiększać szanse na ciążę. Wyniku badania nasienia nie należy traktować jak na przykład wyniku analizy krwi - tutaj wszystkie parametry ocenia się całościowo. Z takiej oceny wynika, że badanie należy zakwalifikować jako nieprawidłowe. Oczywiście, postępowania nie opiera się na pojedynczym wyniku i należałoby go powtórzyć. W takiej sytuacji ważne jest wprowadzenie zmian w trybie życia (rzucenie palenia, normalizacja wagi) a nie tylko przyjmowanie suplementów. Podaje się, że suplementy zawierające asparaginian czy karnitynę mogą zwiększać ruchliwość plemników, ale nie ma badań wiążących podawanie tych leków ze zwiększeniem się szans na ciążę. Dodatkowo biorąc pod uwagę wywiad endometriozy u Pani, jeżeli wywiad starań o ciążę jest większy niż 2 lata do rozważenia byłoby podejście do leczenia in vitro nawet bez 6 miesięcy starań naturalnych. Całość sytuacji powinna być przedmiotem Państwa lekarza prowadzącego, który dysponuje wszystkimi informacjami.

Z poważaniem,

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 29 maja 2013 15:19 

Witam serdecznie Panie Doktorze !
Miał Pan rację ze wszystkimi wskazówkami, których nam Pan udzielił :) Udało się nam! Zaczęłam 11 tydzień ciąży :) jesteśmy bardzo szczęśliwi! Bardzo dziękujemy za wszelkie Pana rady!
Serdecznie pozdrawiamy!
Małgorzata z mężem

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 03 cze 2013 20:35 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Gratuluję serdecznie i życzę wszystkiego dobrego

Piotr Pierzyński

Odpowiedz z cytatem  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 12 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]