Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 29 cze 2014 22:57 
Awatar użytkownika
Dokarmiam bociana ;)

Dzień dobry,

od razu przepraszam, jeśli pytam w niewłaściwym wątku, ale tylko ten wydał mi się odpowiedni.

Wiem, że od 1 lipca ma być refundacja leków używanych w procedurach in vitro. Nie jest jednak jasne dla mnie, że refundowane będą leki tylko w procedurach finansowanych z MZ, czy także w komercyjnych? W artykułach prasowych nie znalazłam jednoznacznej odpowiedzi.

Będę bardzo wdzięczna, ponieważ w sierpniu przystępuję komercyjnie do in vitro i ma to dla mnie duże znaczenie.

05.2017 r. - crio :-)
01.2018 r. urodził się Klusek :love:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 25 lip 2014 12:24 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Wszystkie leki wskazane w treści obwieszczenia dostępne są dla osób spełniających kryteria zawarte we wskazaniu refundacyjnym, niezależnie od tego, czy procedura wspomaganego rozrodu realizowana będzie ze środków własnych, czy też będzie finansowana przez Ministra Zdrowia w ramach programu zdrowotnego. Powyższe oznacza, że Minister Zdrowia podjął decyzję w zakresie ułatwienia dostępu do leczenia niepłodności, poprzez dofinansowanie terapii lekowej, dla znacznie szerszej grupy par.
Pacjentka w dniu wypisywania recepty musi spełniać wszystkie kryteria zawarte we wskazaniu, tym samym w dniu wypisywania recepty na leki refundowane stosowane w leczeniu niepłodności nie może mieć ukończonego 40 roku życia.
Należy podkreślić, iż program zdrowotny oraz refundacja leków, są to odrębne i niezależne od siebie kwestie.
Szczegółowe informacje nt. leków refundowanych może Pani znaleźć na stronie: http://www.mz.gov.pl/leki/refundacja

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 28 lip 2014 19:11 

Proszę o pomoc w interpretacji nowych zasad refundacji leków stosowanych przy in vitro:
1. w 2013r podchodziłam dwa razy do pełnej procedury in vitro komercyjnie, chciałabym się dowiedzieć czy:
- przysługuje mi refundacja leków do następnej/następnych procedur,
- ile razy mogę podchodzić do pełnej procedury wraz z lekami refundowanymi
- czy refundacja leków dotyczy 3 nowych stymulacji, czy poprzednie zaliczają się do refundacji ?

2. AMH miałam robione w maju 2013r. z wynikiem 2,9, proszę o odpowiedź czy to badanie muszę powtarzać przed koleją procedurą in vitro z refundacją leków.

Dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 27 wrz 2014 16:12 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Wszystkie leki wskazane w treści obwieszczeń dostępne są dla osób spełniających kryteria zawarte we wskazaniu refundacyjnym. Pacjentka zatem w dniu wypisywania recepty musi spełniać wszystkie kryteria zawarte we wskazaniu, tym samym w dniu wypisywania recepty na leki refundowane stosowane w leczeniu niepłodności nie może mieć ukończonego 40 roku życia.
Program zdrowotny oraz refundacja leków, są to odrębne i niezależne od siebie kwestie.
Z leków refundowanych w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego, może skorzystać Pani tyle razy, ile razy wspomniano o tym we wskazaniu refundacyjnym.
Czy skorzysta Pani z procedury w ramach programu nadzorowanego przez Ministerstwo Zdrowia czy z komercyjnej procedury (też określanej w charakterystyce produktu jako program leczenia niepłodności - terminologia wprowadzona przez producenta danej substancji), nie ma znaczenia. Musi Pani w dniu wypisania recepty być osobą objętą ubezpieczeniem zdrowotnym, musi Pani spełniać kryteria określone we wskazaniu leku, lekarz musi posiadać umowę z NFZ do wypisywania recept refundowanych. Wtedy otrzyma Pani receptę na lek refundowany.
Jeżeli przed 1 lipca 2014 r. leki, o których traktuje Pani wypowiedź, nie były refundowane, nie ma możliwości aby ograniczenia zawarte we wskazaniu działały wstecz. Zatem 2, 3, 4 podejścia do procedury zapłodnienia pozaustrojowego przed 1 lipca nie powinny wpłynąć na możliwość skorzystania z leków refundowanych, jeżeli oczywiście spełni Pani kryteria zawarte we wskazaniu.

Szczegółowe informacje na temat refundacji leków, także opis wskazań do refundacji, znajdzie Pani na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia w dziale poświęconym lekom refundowanym:
http://www.mz.gov.pl/leki/refundacja

W kwestii poziomu stężenia hormonu AMH we krwi, pragnę zwrócić uwagę, iż każde badanie, szczególnie te, które jest podstawą oceny stanu zdrowia przez podjęciem decyzji o sposobie leczenia musi być aktualne. Choć, decyzję o zastosowanym leczeniu podejmuje lekarz oraz on określa jakie badania są konieczne do wykonania, to trudno uznać, aby badanie sprzed ponad roku było aktualne.
Zapewne więc, jeśli przystąpią Państwo do kwalifikacji do Programu albo do procedury komercyjnej, lekarz będzie potrzebował bardziej aktualnych wyników badań. Nie musi ich Pani wykonywać w ośrodku będącym realizatorem Programu. Przyjmuje się, że badania są aktualne przez pół roku, jednak jak zaznaczono, decyzję podejmuje lekarz.

Odpowiedz z cytatem  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 4 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]