Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 11 sty 2013 11:16 

Pani Doktor mam pytanie dotyczące prawidłowego poziomu TSH i innych hormonów tarczycowych w czasie starań o ciążę. Przeglądając fora, w tym również Pani wypowiedzi, zauważyłam, że TSH przy staraniach o ciążę powinien wynosić 1.

Czy to prawda? Jeśli tak to z czego to wynika? (normy są przecież od 0.27 do 4,20 uIU/ml).

Poniżej przedstawiam moje wyniki i proszę o ich interpretację. Czy powinnam leczyć tarczycę??

Jak dotąd żaden lekarz nic nie mówił mi o TSH - wręcz przeciwnie - wszystko według nich w normie... (badania wykonałam sama, bez żadnych wskazań lekarza)

TSH (wykonałam kilka badań w ciągu ostatniego roku, wyniki różnią się, więc zamieszczam wszystkie):

TSH (3-cia generacja) = 1,837 uIU/ml
2,17
1,45
2,01

FT3 = 3,02 pg/ml
FT4 = 1,4 ng/dl
anty-TG = 25,19 IU/ml
anty-TPO = 12,97 IU/ml

Z góry dziękuję za odpowiedź! :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 13 sty 2013 14:14 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

"Jeśli tak to z czego to wynika? (normy są przecież od 0.27 do 4,20 uIU/ml)."
Z tego, że nauka się zmienia, dlatego ten zawód nie jest łatwy i nie wszyscy nadążają. Natomiast nie leczy się kartek papieru tylko ludzi- niestety nie wszyscy lekarze to rozumieją - ja często się spotykam z takimi sytuacjami. Jest jeszcze coś takiego jak doświadczenie -np. ja sama do pewnych rzeczy dochodzę ( ale umiem obserwować i wyciągać wnioski ), a później się o tym samym gdzieś dowiaduję i się cieszę. Poza tym każdy z nas ma swój pomysł na rzeczywistość- jedni bardziej się opierają na badaniach naukowych ,inni na swojej intuicji- ja staram się trzymać gdzieś pośrodku, tak zdrowo rozsądkowo. Natomiast miałam taką sytuację, że miałam pacjentkę w ciąży z nieco przekroczonym ( ale niewiele) wynikiem badania tarczycy , bez objawów klinicznych- ponieważ ja w większości przyjmuję w ramach nfz więc wysłałam pacjentkę na konsultację (w ramach tegoż samego nfz) do endokrynologa. Pani doktor stwierdziła,że nie ma wskazań do leczenia - i tu konia z rzędem kto mi odpowie na pytanie o co chodziło- 1. lekarz doświadczony wie co robi i uważa, że tak będzie dobrze ? 2. nfz - wiadomo, że róźnie się trafia ? doktor nie załapała, że się normy zmieniły ( było to w krótkim czasie po zmianach) ?
Jak widać różnie bywa, ale generalnie nie należy tworzyć od początku do końca swojej medycyny - tylko trzeba szanować badania naukowe niewiele je tylko modyfikując.
W Pani przypadku wyniki tarczycy są prawidłowe- tak naprawdę może być do 2,5- też bym się tymi wynikami nie przejęła. :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 13 sty 2013 14:39 
Awatar użytkownika

Dzien dobry Pani Doktor,
chcialabym pociagnąć temat TSH.
W moim przypadku TSH jest "low" czyli ponizej normy (0,2).
Czy upatrywałaby Pani w tym jakiś problem z punktu widzenia leczenia niepłodności?
Dodam, że lekarz endokrynolog nie widzi problemu. Przeciwciała antytarczycowe mam ok.
Dziekuje z góry za opinię i pozdrawiam.

Parens/Bocian a teraz Novum
8 program w Novum
14dpt 390, 16dpt 1025
Jest! 05.12.14 coreczka urodzona przez CC

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 16 sty 2013 04:12 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Jeżeli nie ma przeciwciał i cykle są regularne oraz jest potwierdzenie owulacji to nie trzeba przejmować się tym wynikiem- i wiem , że endokrynolodzy przejmują się dopiero wtedy jak TSH jest znacznie poniżej normy.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 14 sie 2013 23:12 

Czytam o tym TSH i już sama nie wiem jak to jest u mnie.
Mam wynik 3,02, przy normie 0,27-4,2.

lekarz mówi że jest OK, ale jakoś mi to nie pasuje. Czy powinnam się martwić?

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 18 sie 2013 22:08 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

W pani przypadku bym dodiagnozowała, czyli zrobiła przeciwciała anty TPO i ew anty TG- i jeśli będą dobre to bym za pół roku powtórzyła TSH. Jakby to było takie łatwe to by lekarze nie byli potrzebni :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 10 wrz 2013 12:08 
Awatar użytkownika

Witam. Chciałabym się dowiedzieć jakie są moje szanse na ciążę przy TSH 2 i anty TPO 382. Czy jest mozliwa inseminacja przy takich wynikach?Pozdrawiam.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 12 wrz 2013 07:49 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

TSH przydałoby się jeszcze trochę obniżyć , przeciwciała też może wtedy trochę spadną, ale te wyniki nie są przeciwwskazaniem do inseminacji.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 23 wrz 2013 19:59 
Awatar użytkownika

Witam, Pozwolę sobie zadać tutaj pytanie w mojej sprawie, może się powtórzę do wcześniejszych postów ale jak wiemy każdy jest inny. Otóż moje TSH w 2010 roku wynosiło 1,72 ( norma do 4,20) Anty-Tpo 28,6 ( norma do 34,0). W 2011 rozpoznano na USG Hashimoto z guzkiem który do chwili obecnej nie zmienia się, obecnie 2013 posiadam wynik TSH 1,650 (norma do 4,20) T3 182,3 ( norma 80-200), T4 13,4 ( norma 5,10-14,1) Aty-Tpo podobne do wcześniejszego wyniku. Według lekarza wyniki są dobre i nie potrzebne jest leczenie hormonalne ( nigdy nie przyjmował leków). W kwietniu podeszłam do In Vitro które zakończyło się niską ale dodatnią wzrastającą betą która w pewnym momencie przestała rosnąć, moje pytanie jest takie czy związek moich wyników tarczycowych/choroby miał wpływ na betę i dalszy rozwój zarodka? Nigdy wcześniej nie byłam w ciąży wyniki męża nasienia są marne, ale posiadamy jeszcze „mrozaki” i zastanawiam się czy zbijać TSH, nie chcę sobie zaszkodzić :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 25 wrz 2013 08:23 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Na usg nie rozpoznaje się Hashimoto, aczkolwiek może być opisywany obraz tarczycy jak w autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy i następnie się sprawdza przeciwciała we krwi cele potwierdzenia lub wykluczenia choroby. Ludzie robiący usg nie są alfą i omegą - mogą się mylić. Tarczycy jak nie ma przeciwciał przy tych wynikach bym nie leczyła, a przyczyna poronienia raczej jest problem z jakością gamet lub może w tym wypadku bardziej prawdopodobne -problem z endometrium. Trzeba spokojnie próbować, i wkalkulować przegrane w psychikę - wtedy się uda :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 28 wrz 2013 14:26 
Awatar użytkownika

Dziękuję za odpowiedz Aty-Tpo jest 28,6 ( norma 34) niby niskie. Warto pytać by nie zadręczać się tym co mogło być skutkiem. Dziękuję :D

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 05 paź 2013 16:06 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

Zgadzam się, że tarczyca nie wymaga leczenia tylko obserwacji (guzek). Ja tu w ogóle nie widzę Hashimoto tylko guzek, chyba że o czymś nie wiem :)

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 13 sty 2014 20:28 
Awatar użytkownika

Witam Pani doktor, i ja chciałabym zadać pytanie o TSH, w 2012 roku miałam TSH na poziomie 1.003 i 1,150 µIU/ml, powtórzyłam badanie dziś i moje TSH wynosi 0,66 µIU/ml, czy jeżeli chodzi o starania jest to dobry poziom ?, bo spotkałam się z opiniami ze powinno być na poziomie 1, dziękuje za odpowiedz

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 16 sty 2014 09:07 
Ekspert Bociana
Ekspert Bociana

No przecież nie uda się tak ,żeby było idealnie 1- to nie mechanizm tylko żywy organizm. Wartość jest prawidłowa, ale można za pół roku ponownie sprawdzić czy dalej nie spada.

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 15 sty 2015 18:54 

Witam, chciałabym zapytać czy prawdą jest, że przy wysokim THS mogą wystąpić problemy z zajściem w ciążę? Z ostatnich wyników (ogólna morfologia +TSH - jeszcze przed rozpoczęciem starań) wynika, że mam TSH na poziomie 3,95. Od 5 miesięcy bezskutecznie staramy dziecko i ciągle nic. Wiem, że wynik teoretycznie jest jeszcze w normie, ale czy TSH na takim poziomie może utrudnić zajście w ciąże? Będę wdzięczna za poradę :) Pozdrawiam,Iwona.

Odpowiedz z cytatem  
Forum zablokowane Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 34 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]