Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Wiadomość
 Tytuł: list z NFZ
PostZamieszczono: 20 cze 2006 19:18 
Awatar użytkownika

W nawiązaniu do Pani wystapienia w sprawie finansowania ze środków
publicznych procedury zapłodnienia "in vitro", Departament Spraw Świadczeniobiorców Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia informuje, iż wystapił z zapytaniem do Ministerstwa Zdrowia w sprawie udzielenia wyjasnień, czy dopuszczalne jest finansowanie zapłodnienia zabiegu "in vitro" ze srodków publicznych.
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia niepłodnoœć jest stanem będacym następstwem wielu chorób kobiety lub mężczyzny, w wyniku którego poczęcie dziecka jest utrudnione lub niemożliwe. Leczenie niepłodnosci polega na postępowaniu zachowawczym lub chirurgicznym, którego celem jest usunięcie lub zmniejszenie stopnia niekorzystnego oddziaływania przyczyny zaburzeń płodnosci. Postępowanie takie powinno być wielokierunkowe, prowadzone według ustalonych standardów.
Przy pomocy metod wspomaganej prokreacji nie leczy się niepłodnosci, ale doraznie omijajac zaburzone naturalne mechanizmy doprowadza się do urodzenia dziecka.
Stan prawny w przedmiocie finansowania ubezpieczonym swiadczeń opieki zdrowotnej, został unormowany przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o œwiadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze srodków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135 z póŸn. zm.).
Na podstawie art. 15 ust. 1 ww. ustawy- swiadczeniobiorcy maja, na zasadach okreslonych w ustawie, prawo do swiadczeń opieki zdrowotnej, których celem jest zachowanie zdrowia, zapobieganie chorobom i urazom, wczesne wykrywanie chorób, leczenie, pielęgnacja oraz zapobieganie niepełnosprawnosci i jej ograniczenie.
Zgodnie ze stanowiskiem Departamentu Prawnego Ministerstwa Zdrowia, procedura zapłodnienia pozaustrojowego "in vitro" jest metoda wspomagajaca prokreację, która nie leczy niepłodnosci. Metoda ta doraznie, omijajac zaburzone naturalne mechanizmy, doprowadza do urodzenia dziecka.
Jednoczesnie zgodnie z definicjš swiadczenia zdrowotnego zamieszczona w art. 5 pkt 40 powołanej wyżej ustawy - swiadczeniem zdrowotnym jest działanie służšce profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu lub poprawie zdrowia oraz inne działanie medyczne wynikajšce z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujšcych zasady ich udzielania, tym samym procedura zapłodnienia pozaustrojowego "in vitro" nie miesci się w tej definicji.
Oznacza to, że brak jest podstaw do sfinansowania przedmiotowej procedury w ramach swiadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze srodków publicznych.
Jednoczesnie przepraszamy za opóznienia zwišzane z udzieleniem odpowiedzi, które wynikały z koniecznosci przeprowadzenia uzgodnień pomiędzy departamentami merytorycznymi w Ministerstwie Zdrowia oraz zasięgnięcia opinii ekspertów.
Z poważaniem
Dyrektor Departamentu Spraw. Swiadczeniobiorców
Wanda Firóg-Jakubiak
Do wiadomosci:
Pani Joanna Kamińska
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
Biuro Listów i Opinii Obywatelskich
ul. Wiejska 10
00-902 Warszawa
Dot.: BLO -060/87396/04/05/JK

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 20 cze 2006 19:34 
Awatar użytkownika

A może ktoś ma troszeczkę czasu i pomoże mi przygotować odpowiedź. Z tego co pamiętam z prawa administracyjnego, jezeli w terminie 30 dni nie otrzymam odpowiedi to o oznacza, że organ ustosunkował się pozytywnie do naszej rośby tzw. "niema zgoda". A ja otrzymałam odpowiedź w swojej sprawie po 6 miesiącach.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 21 cze 2006 12:11 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia

marsza az mna zatrzeslo!!! ale chyba tylko mna widzac odzew :(

Powoluja sie na Ministerstwo i ministra a Religa pomimo malo sympatycznej wypowiedzi oszolomem nie jest. Refundacja to jedno ale ten list podwaza podstawowe informacje na temat IVF!!!
Napisz pliz do Religi czy on sie pod tym podpisuje?
Na stronie ministerstwa jest link do "wspolpraca z organizacjami miedzynarodowymi" , cytuja tam strone WHO... zenada poprostu...

Niestety nie moge Ci pomoc bo akurat wyjezdzam a jedynego prawnika jakiego znam to joa29 ale ona ma rodzic na dniach i moze lepjej jej nie wkurzac?

Minister Zdrowia
Zbigniew Religa
Telefon:
(022) 634 93 26
(022) 831 23 24
Fax:
(022) 634 92 13 -> w godz. 800 - 1600
(022) 831 12 12 -> po godz. 1600

mozna tez napisac do WHO z pytaniem jakie jest ich stanowisko w tej sprawie:
Biuro Łącznika Światowej Organizacji Zdrowia
ul. Długa 38/40
00-238 Warszawa

tel: +48 22 635 94 96
fax: +48 22 831 08 92
e-mail: wholo@who.un.org.pl
Pracownicy
Dr Paulina Miśkiewicz
Dyrektor Biura WHO w Polsce
paulina.miskiewicz@who.un.org.pl

Jolanta Pawlak
Specjalista ds. Administracyjnych
jolanta.pawlak@who.un.org.pl

napisalam do Lewandowskiego z Nowum, poszukam namiarow na Szamatowicza....

Ita

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 21 cze 2006 12:35 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia

Specjalista Krajowy ds. Ginekologii i Położnictwa

prof.dr hab.n.med. Stanisław Radowicki
Klinika Endokrynologii Ginekologicznej AM Szpital Kliniczny im. Ks. Anny Mazowieckiej
ul. Karowa 2 00-315 Warszawa
tel/fax .+48 22 629-12-40, +48 22 828-69-25
rado@szpitalkarowa.pl
--------------------------------------------------------
Naczelny Redaktor "Ginekologii Polskiej"

prof.zw.dr hab.n.med. Longin Marianowski
Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii AM
Pl. Starynkiewicza 1/3, 02-015 Warszawa
tel/fax .+48 22 502 14 30 +48 22 502 21 57
gguzek@amwaw.edu.pl

Redaktor Naczelny "Polish Journal of Gynaecological Investigations"

prof. dr hab. n.med. Artur Jakimiuk
II Katedra i Klinika Ginekologii AM
ul. Jaczewskiego 8 20-954 Lublin
tel/fax .+48 81 742 55 08 +48 81 742 55 08
jakimiuk@yahoo.com

prof.dr hab.n.med. Marian Szamatowicz
Klinika Ginekologii AM
ul. M.Skłodowskiej-Curie 24a 15-276 Białystok
tel/fax . +48 85 746 83 47, +48 85 746-86-82
szamatow@pb.bialystok.pl

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 21 cze 2006 13:23 
Awatar użytkownika

jezu, mna tez zatrzeslo!!!! Oni nie maja pojecia o czym pisza... :evil:

ja tam niestety bym na Relige nie liczyla... nie wiem czy przypominacie sobie jak pierwszy raz wypowiadal sie na temat refundacji IVF publicznie, huknal ze kategorycznie - NIE!!!

Nie wiem tez czy dobrze pamietam ale z tego co sie orientuje to UE dala nam jakis czas na (okreslony) na ustanowienie norm dotyczacych IVF, nie jestem pewna czy nie do 2007 r wiec pewnie beda musieli objac jakies stanowisko, ale takie jak teraz maja jest dla mnie nie dopuszczlane. Na podstawoie tych argumentow, to przeszczepy tez nie sa metoda leczenia ale omijaniem problemu!!! Przeciez to jakis absurd!!! Czy oni nie maja obowiazku wystapic o opinie do jakichs kompetentnych niezaleznych ekspertow??? Bo ich informacje sa po prostu totalnie nierzetelne, a argumenty jak na moje oko "na odczepnego"...

Marsza tez mi sie wydaje ze ta zwloka z ich opdpowiedzia dziala na twoja korzysc... ale nie znam zadnego prawnika niestety :roll:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 21 cze 2006 17:54 
Awatar użytkownika

mną również zatrzęsło, ale nie wierzę, że jakiekolwiek listy od pacjentów choćby nie wiem jak uargumentowane odniosą skutek. To jest tak - dostaje urzędnik list i polecenie od szefostwa "odpisz coś tam na odczepnego". Przecież nikt ani przez moment nie zastanawia się czy mamy rację, chodzi tylko o to, by tak pokrętnie zinterpretować przepisy, by odpowiedzieć na "nie". "Nie, bo nie i kropka, nie zawracajcie głowy". Oczywiście argumenty są bzdurne, bo leczenie to nie tylko likwidacja przyczyn, ale niwelowanie skutków choroby, a skutkiem niepłodności jest niezamierzona bezdzietność. Można mnożyć przykłady np. wspomniane przeszczepy czy choćby zaplombowanie zęba, podawanie insuliny itp itd, są setki chorób o przyczynach nieznanych bądź nieusuwalnych. I w niepłodności przyczyny nie zawsze są usuwalne (np. niepłodnośc męska), albo ich usunięcie nie daje rezultatu w postaci ciąży, albo są nieznane -20% przypadków to niepłodność idiopatyczna. A propos leczenia - warto byłoby zapytać (ale to już jest w gestii MZ) dlaczego leki na endometriozę nie są refundowane?

Przede wszystkim by jakakolwiek walka miała sens musi być wsparcie np. PTG. A może dałoby się rozszerzyć to wsparcie i zaangażować w sprawę Izbę Lekarską? A może dałoby się przekonać do współpracy wszystkie kliniki wykonujące ivf, żeby w tej sprawie występowały wspólnie? Bez instytucjonalnego wsparcia nie mamy szans. Na polityków nie liczyłabym wcale, wydaje mi się, że możemy liczyć tylko na środowiska lekarskie. Zadaję sobie tylko pytanie jak wielu lekarzy z tej branży jest zainteresownych refundacją ivf?

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 22 cze 2006 12:51 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia

urbasia pisze:
chodzi tylko o to, by tak pokrętnie zinterpretować przepisy, by odpowiedzieć na "nie". "Nie, bo nie i kropka, nie zawracajcie głowy".

moze ja wszedzie widze diabla ale wg mnie to nie jest juz odpowiedz nie bo nie. Nie oskarzaja nas tym razem o podstepne wyrywanie pieniedzy dla chorych na raka prostaty ale mowia wyraznie IVF nie jest metoda leczenia. Czym wiec jest? eksperymentem? a na ludziach eksperymentowac nie wolno... Tu juz nie chodzi o refundacje ale o byc albo nie byc IVF.

Ja tu widze ciezka lape naszych blogoslawionych i swietych za zycia politykow.....

kika: owszem mamy czas chyba do 2007 roku na opracowanie standartow IVF ale pamietam jakas emisje w TV gdzie nawiedzona pani lekarz twierdzila ze IVF nie jest leczeniem i ze nie przeszkadza jej ze nie ma opracowanych standartow (chodzilo o te wedrujace zarodki pomiedzy Szczecinem a Wwa)
Napisalam do GW i Lewandowskiego (ma sie zapoznac z tym w tym tygodniu) ale wyjezdzam na dwa tygodnie. Dziewczyny piszcie!!!
Moze ktos ze Stowarzyszenia by sie udzielil?
Ita

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 22 cze 2006 17:16 
Zarząd Stowarzyszenia
Awatar użytkownika
Zarząd Stowarzyszenia
Członek Stowarzyszenia

Nie spodziewałabym się jakiejś przełomowej odpowiedzi od nikogo. Nie w tym układzie sił na arenie politycznej. Morze listów juz zostało wysłane. Co do adresów to tylko jedna uwaga: prof. Jakimiuk przyjmuje w Novum i jest ordynatorem w szpitaku MSWiA na Woloskiej w Warszawie a nie w Lublinie.

Pozdrawiam

Bacha

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 02 lip 2006 23:48 
Awatar użytkownika

Ita pamietam ten program bo malo co wtedy mieszkania nie roznioslam, a ta nawiedzona pani doktor jak dla mnie niestety zadnym ekspertem nie jest. w Polsce niestety wiekszosc kontrowersyjnych problemow rozwiazuje sie przez udawanie ze ich nie ma i niestety z IVF jest tak samo - po co komu regulacja prawna skoro to zadne leczenie!

urbasia tez mysle ze tylko jakas totalna szalona mobilizacja wszystkich zainteresowanych tematem mogla by pomoc, ale sa zasadnicze przeszkody - po pierwsze z calym szacunkiem do klinik wykonujacych IVF mysle ze oni nie maja az tak silnej motywacji aby walczyc o jakas refundacje. Moze zaczeliby sie nad tym zastanawiac gdyby sytuacja w polityczna jednak doprowadzila do tego ze debata o refundacje przerodzilaby sie w debate o tym czy IVF jest w ogole dopuszczalne. Po drugie jestem ciekawa do jakiego stopnia ludzie ktorzy podchodza do IVF byliby sklonni sie do tego np publicznie przyznac...wiem ze na pewno jest spora grupa ludzi, dla ktorych nie stanowi to problemu, ale sama widze po reakcajch niektorych postronnych osob jak mowie ze jestem po IVF, ktorzy sa w szoku ze sie do tego przyznaje...jakby to byl jakis wstyd czy cos 8O

Jednak z badan ktore jakis czas temu przeprowadzono wynikalo ze gdyby bylo referendum w tej sprawie to wiekszosc Polakow jest za refundacja IVF... moze jednak wiec warto walczyc...tylko jak???

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 24 lip 2006 14:00 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia

jakies wiesci?
Mi nikt nie odpowiedzial.... normalka
Ita

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 17 paź 2006 12:28 
Awatar użytkownika

może warto ich jeszcze pomęczyć, zaraz wyśle pare pism

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]