Ogłoszenie!

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: 03 maja 2005 20:07 
Awatar użytkownika

MINISTER ZDROWIA Warszawa, 2005-03-08
MZ-UZ-A-73-585-3-KN/05

Pan
Włodzimierz Cimoszewicz
Marszałek Sejmu
Rzeczypospolitej Polskiej

Szanowny Panie Marszałku,
W związku z interpelacją Pana Posła Zbigniewa Janowskiego przekazaną przy piśmie Pana Marszałka z dnia 28 stycznia 2005 r., (znak: SPS-0202-9217/05), w sprawie „refundacji zabiegów in vitro", uprzejmie proszę o przyjęcie następujących wyjaśnień:

W związku z wejściem w życie przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135) zwanej dalej ustawą, świadczeniobiorca ma prawo do świadczeń z zakresu zapłodnienia pozaustrojowego, finansowanego w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Przedmiotowa procedura nie została wymieniona w wykazie świadczeń opieki zdrowotnej niefinansowanych ze środków publicznych, stanowiącym załącznik do obowiązującej ustawy. W związku z brakiem procedury in vitro w katalogu świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia w 2005 roku. Minister Zdrowia w dniu 25 listopada 2004 roku skierował pismo do Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym wskazał konieczność podjęcia działań mających na celu zabezpieczenie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie zapłodnienia pozaustrojowego.
W ramach sprawowanego nadzoru nad działalnością Narodowego Funduszu Zdrowia, Minister Zdrowia uzyskał informację z Centrali Funduszu, z których wynika, że Fundusz finansuje świadczenia w lecznictwie szpitalnym i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, umożliwiające rozpoznanie patologii prowadzących do niepłodności, jak również ich leczenie. Jednocześnie w sprawie refundacji procedury zapłodnienia pozaustrojowego, Fundusz prowadzi prace związane z określeniem następujących warunków realizacji przedmiotowego zabiegu:
• zakres finansowania kosztów procedury zapłodnienia in vitro,
• kryteria kwalifikacji pacjentek do zabiegu,
• wymogi jakie spełniać mają świadczeniodawcy realizujący procedurę finansowaną ze
środków publicznych,
• zasady monitorowania realizacji kontraktów w tym zakresie.

W dniu 28 stycznia br. odbyło się spotkanie przedstawicieli Narodowego Funduszu Zdrowia z udziałem Konsultanta Krajowego i grupy ekspertów w dziedzinie położnictwa i ginekologii. W celu doprecyzowania powyższych zagadnień zaplanowano kolejne spotkanie, na którym przedstawiony zostanie szczegółowy spis stosowanych leków, ich ceny i zakres refundacji. Ze względu na fakt, iż dotychczas procedura zapłodnienia pozaustrojowego nie była finansowana, zagadnienie wymaga rozwiązania szeregu problemów. System refundacji procedury ze środków publicznych musi uwzględniać standardy jakości, efektywności, cenę, liczbę procedur, zakres procedury objętej refundacją. Jednocześnie w kwestii refundacji leków uprzejmie informuję, iż ze względu na możliwości płatnicze Narodowego Funduszu Zdrowia, wykazy leków refundowanych w ostatnich latach są uaktualniane poprzez wprowadzenie nowych leków, posiadających swoje odpowiedniki w wykazach, przede wszystkim leków generycznych, znacznie tańszych od swoich odpowiedników.
Ponadto uprzejmie informuję, że Preparat Menogon nie jest lekiem refundowanym. Ceny na leki nie objęte wykazami leków refundowanych, nie są objęte urzędowymi regulacjami. Ceny na te leki są cenami wolnymi, które ustalają producenci.

Z poważaniem

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA
PODSEKRETARZ STANU

(-) Paweł Sztwiertnia

PS. Niestety - jak widać Ministerstwo unika jednoznacznej odpowiedzi na moje pytania. W związku z tym podejmę dalsze działania. Poinformuję o nich "Bocianowiczów"
(-) Zbigniew Janowski

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 20 maja 2005 20:30 
Awatar użytkownika

Szanowny Pani/Pani
Przekazuję odpowiedź Departament Organizacji Ochrony Zdrowia
W odpowiedzi na Państwa zapytanie dotyczące refundacji kosztów leczenia metodą zapłodnienia pozaustrojowego, Departament Organizacji Ochrony Zdrowia uprzejmie informuje, iż Pan Marek Balicki Minister Zdrowia, Zarządzeniem z dnia 1 kwietnia 2005 roku powołał Zespół do spraw opracowania standardów postępowania przy procedurze zapłodnienia pozaustrojowego finansowanego ze środków publicznych, w skład którego wchodzą eksperci z dziedziny ginekologii i położnictwa, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Zadaniem Zespołu jest opracowanie standardów postępowania, przygotowanie założeń systemu monitorowania procedury oraz oszacowanie kosztów realizacji procedury zapłodnienia pozaustrojowego.

Wynikiem prac Zespołu jest przygotowanie Rozporządzenia Ministra Zdrowia, określające m.in. wymogi kwalifikacyjne dla pacjentów, wymogi lokalowe i kadrowe dla zakładów opieki zdrowotnej udzielających tego typu świadczeń. Opracowanie ww. rozporządzenia będzie wytyczną dla Narodowego Funduszu Zdrowia ułatwiającą opracowanie warunków konkursu na powyższą procedurę.

Jednocześnie Departament Organizacji Ochrony Zdrowia uprzejmie informuje, iż obecnie w Ministerstwie Zdrowia trwają końcowe prace nad doprecyzowaniem ww. wymogów.

Z poważaniem
Anastazja Adamus-Misiak (wew.266)
Wydział Skarg i Obsługi Kancelaryjnej
Ministerstwa Zdrowia

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 21 maja 2005 05:33 
Awatar użytkownika

Czyli mówiąc krótko miałam rację do jesieni nie zdążą, a na zawarcie kontraktów z NFZ to już wogóle nie ma szans. A na jesień wybory i prawdopodobnie rząd będzie tworzyć PO w koalicji PiS jeżeli ministrem zdrowia zostanie znana nam wszystkim E.RADZISZEWSKA to przestańmy marzyć o bezpłatnym leczeniu niepłodności. Dotychczasowe ustalenia trafią do archiumum MZ i długo nie zobaczą światła dziennego.
Na początku roku miałam szansę (wyniki bardzo dobre), ale brakowało nam kasy. A teraz mam raka lewego jajnika, a prawy prawdopodobnie nie pracuje i mam w dalekim poważaniu ich głupie odpowiedzi w stylu "prace trwają nadal" jak ja bym tak pracowała to już dawno "wywalonoby" mnie z pracy. Ale ich nikt nie rozlicza z zadań

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 21 maja 2005 23:18 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia

marsza i co tu powiedziec :cry: :cmok:
moze jednak pozew zbiorowy? jezeli bym mogla sie przydac to dopoki sie tocze....
Ita

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 23 maja 2005 10:45 

Marsza tak mi przykro. że tez do tego wszytskiego takie choróbsko Ci się przyplatało. :cmok:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 23 maja 2005 11:10 
Członek Stowarzyszenia

Dziś dostałam tą samą odpowiedź co EMU (2x).

marsza, przykro mi z powodu Twojej choroby, mam nadzieję że dostaniesz od służby zdrowia właściwą opiekę :roll: i wrócisz do zdrówka.
Silna jesteś, a to dobrze rokuje :)
Pozdrawiam,

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 23 maja 2005 12:25 

ja dostałam dzisiaj to samo co Wy trzy razy - szybcy są nie ma co

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 23 maja 2005 15:29 
Awatar użytkownika

I ja dostałam to samo co EMU - standardowa formuła dla wszystkich, która niewiele tu wnosi :(.
marsza- aż mnie zmroziło to co piszesz o swojej chorobie, mogę jedynie życzyć szybkiego powrotu do zdrowia :( :cmok:

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 24 maja 2005 21:20 
Awatar użytkownika

Znalazłam dzisiaj to:
http://info.onet.pl/1102904,11,item.html

Oczywiscie na "nasze" tematy nie ma tu ani słowa, ale może przyczepić sie do stwierdzenia "Nowelizacja zakłada także korektę "koszyka negatywnego" " i zaatakować Pana Ministra ponownie, "w nawiązaniu do....."

Co o tym sadzicie?????????

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 24 maja 2005 23:38 

a ja to: http://www.mp.pl/kurier/?aid=26260/&l=607&u=1599712
SLD za refundowaniem zapłodnienia in vitro
inf. wł.
Data utworzenia: 20.05.2005
19 maja klub parlamentarny SLD złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który zakłada refundację z ubezpieczenia zdrowotnego zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego.
Obowiązująca obecnie ustawa dopuszcza możliwość finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego (IVF), w praktyce jednak Fundusz tego nie robi. Stąd inicjatywa grupy posłów Sojuszu, m. in. Joanny Senyszyn, by jednoznacznie zapisać w ustawie, że leczące się z powodu niepłodności kobiety mają prawo do bezpłatnych świadczeń w tym zakresie, obejmujących trzykrotną próbę przeprowadzenia zabiegu zapłodnienia in vitro.
Rozwiązanie to pierwotnie znalazło się w projekcie ustawy o świadomym rodzicielstwie przygotowanym we współpracy z organizacjami kobiecymi. W połowie lutego pierwsze czytanie ustawy miał przeprowadzić Sejm, sprzeciwiła się temu jednak większość posłów. W tej sytuacji marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz zdecydował, że nie umieści już tego projektu w porządku obrad. Projekt ustawy zawierał bowiem zapisy dopuszczające bez ograniczeń przerywanie ciąży do 12. tygodnia, a więc znaczną liberalizację przepisów dotyczących aborcji.
Projektodawcy uznali jednak, że warto ponownie zgłosić do Sejmu przynajmniej propozycje, które nie budzą takich kontrowersji, a są istotne z medycznego punktu widzenia. Dlatego przygotowali osobny projekt - nowelizację ustawy zdrowotnej, która zakłada między innymi finansowanie ze środków publicznych zabiegów leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego (IVF), a także obniżenie wieku kobiet ciężarnych objętych badaniami prenatalnymi - z 40. do 35. rż. Oszacowano, że wydatki na refundację zabiegów zapłodnienia in vitro mogą wynieść od 360 mln zł do 1,8 mld zł, natomiast objęcie badaniami kobiet w ciąży już od 35. rż. może kosztować ok. 2 mln zł.

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 18 cze 2005 14:22 
Awatar użytkownika

Szanowna Pani,
Przekazuję odpowiedź Biura Prasy i Promocji.

W odpowiedzi na Pani zapytanie elektroniczne uprzejmie informuję, że Ministerstwo Zdrowia przejęło od Narodowego Funduszu Zdrowia zadanie opracowania programu refundacji zapłodnienia in vitro. Projekt rozporządzenia w sprawie standardów postępowania i procedur medycznych dotyczących dotyczących leczenia niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego jest obecnie w przygotowaniu i wkrótce powinien zostać przekazany do uzgodnień zewnętrznych. Bardzo przepraszam za zwłokę w udzieleniu odpowiedzi, wynikała z prowadzonych rozmów z NFZ.

Z poważaniem
Anastazja Adamus-Misiak (wew.266)
Wydział Skarg i Obsługi Kancelaryjnej
Ministerstwa Zdrowia

Odpowiedz z cytatem  
 Tytuł:
PostZamieszczono: 19 wrz 2005 13:13 
Awatar użytkownika

Wiecie co ?
Ze tego adresu sztab_biuro@bochniarz.pl
dostałam taką wyczerpującą odpowiedz: " Z wielu sdresów szł chyba."
8O , niespecjalnie się wysilili :evil:

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 19 cze 2006 21:01 
Awatar użytkownika

Dostałam w sobotę list polecony z NFZ. Tekstu jest na dwie strony, ale krótko:
1) in vitro to według NFZ nie jest metoda leczenia niepłodności,
2) w związku z powyższym nie może być refundowana ze środków NFZ, natomiast moge ubiegać się o zwrot za badania diagnostyczne i leki o ile nie były ine przeprowadzane w celu zapłodnienia pozaustrojowego.
Oczywiście na tematy medyczne wypowiada się jakaś urzędniczka, która nie posiada wykształcenia medycznego i nie jest ekspertem w tej dziedzinie. Od razu wiedziałam, że taki będzie efekt bez konsultacji z PTG

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 20 cze 2006 09:10 
Awatar użytkownika
Członek Stowarzyszenia

marsza pisze:
1) in vitro to według NFZ nie jest metoda leczenia niepłodności,

nie no ludzie .... oszolomy u wladzy az sie niedobrze robi!!!
marsza pisz skarge do Religi, to trzeba jakos naglosnic. Polska co chwila obrywa za ciemnogrod :(

Ita

Odpowiedz z cytatem  
PostZamieszczono: 20 cze 2006 18:55 
Awatar użytkownika

Ita, od soboty mobilizuję się aby odpisać do NFZ. Jak tylko będę miała pełną wersję umieszczę ją na forum. Właśnie wyciągnęłam swoją teczkę z listami w tej sprawie (szukam listu jaki napisał prof. Szamatrowicz do naszej Sowinskiej), chcę zacytować argumenty profesora.

Odpowiedz z cytatem  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 101 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]