Autor:

Data publikacji:

13.06.2012

zaloguj się, żeby móc oceniać artykuły

Wprowadzenie do konferencji "Dawstwo Gamet i Zarodków w Polsce"

PiR logo

Historia inseminacji nasieniem dawcy ma 124 lata, pierwsza udokumentowana inseminacja nasieniem dawcy została wykonana przez doktora Paolo Mantegazzę w 1887.
Oznacza to, że dziś żyją wśród nas pra …prawnuki pierwszego dziecka urodzonego dzięki AID.

Od tego czasu wiele się zmieniło, wiek XX przyniósł metodę in vitro, dzięki której od 1984 roku możliwe stało się także dawstwo komórek jajowych i dawstwo zarodków. Są one jedynymi szansami na ciążę dla tych par, które nie mogą starać się o własne potomstwo z powodu obciążeń genetycznych, przedwczesnej menopauzy, leczenia onkologicznego i wielu innych.

Szacuje się, że dzieci urodzone dzięki dawstwu komórek i zarodków stanowią 10% ogólnej liczby dzieci, których rodzice podeszli do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Dzieci urodzone dzięki inseminacji z wykorzystaniem nasienia dawcy stanowią liczniejszą grupę, niestety nie mamy żadnych danych na ten temat, ponieważ żaden światowy ani polski ośrodek ich obecnie nie gromadzi.
Prawdopodobnie dotychczas na świecie w wyniku dawstwa komórek jajowych i zarodka urodziło się około dwustu tysięcy dzieci, zaś w wyniku inseminacji nasieniem dawcy mogło się urodzić nawet ponad milion dzieci.
To olbrzymia liczba dzieci i rodziców, których prawami i potrzebami w Polsce nie zajmuje się żadna oficjalna instytutcja rządowa czy pozarządowa. Postanowiliśmy to zmienić.

Celem konferencji wirtualnej poświęconej dawstwu i biorstwu gamet oraz zarodków w Polsce, którą organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji „Nasz Bocian” jest pierwsze w Polsce całościowe omówienie i podsumowanie sytuacji dawstwa i biorstwa gamet w Polsce, podsumowanie sytuacji pacjentów i ich dzieci, ich praw, a także przedstawienie głosu osób bezpośrednio zaangażowanych w proces leczenia: biorców, dawców i urodzonych dzięki dawstwu dorosłych dzieci.
Chcemy, aby w przestrzeni publicznej debaty dotyczącej niepłodności, głos pacjentów stał się głosem słyszalnym, a ich prawa zaczęły być przedmiotem poważnej i odpowiedzialnej dyskusji zakończonej przyjęciem i wdrożeniem odpowiednich przepisów prawnych.

W Konferencji, która jest obecnie na zaawansowanym etapie przygotowań, wezmą udział pacjenci, dzieci urodzone dzięki dawstwu komórek/zarodków, psycholodzy, lekarze, pracownicy społeczni oraz zagraniczne organizacje zajmujące się walką o prawa rodzin utworzonych dzięki dawstwu gamet. Wszyscy współpracują z nami na zasadzie wolontariatu dając swój cenny merytoryczny wkład i dzieląc się swoim doświadczeniem oraz umiejętnościami.
Zapraszamy do udziału w Konferencji, która swoją oficjalną premierę będzie mieć w lutym 2012 roku.